Chińczycy oprotestowali ustawę 112-99 o zwalczaniu nieuczciwych subwencji, podpisaną w marcu 2012 przez Baracka Obamę, która ich zdaniem narusza reguły światowego handlu. Panel w Genewie odrzucił jednak ten argument.
"Decyzja panelu WTO odrzucająca zakwestionowanie naszej ustawy przez Chiny jest znaczącym zwycięstwem USA. Raport WTO zachowuje zdolność Stanów występowania przeciwko nieuczciwym subsydiom i dumpingowi stosowanymi przez Chiny, z korzyści dla amerykańskich firm i pracowników" - oświadczył przedstawiciel ds. handlu Michael Froman.
Rozczarowała go jednak druga część werdyktu WTO, przyznająca rację Chinom, że Stany niesłusznie obkładały dwukrotnie część chińskiego eksportu karnymi cłami - raz za subsydia, drugi raz za dumping.
Chiny z kolei przyjęły z zadowoleniem opinię panelu w sprawie 25 przypadków podwójnego ukarania chińskiego eksportu do USA w latach 2006-12. "Sprawa dotyczyła eksportu o wartości ponad 7,2 mld dolarów rocznie, co wiąże się ze znacznym interesem handlowym Chin"- oświadczył w Pekinie resort handlu.
Amerykańskie cła dotyczyły ogniw fotowoltaicznych i modułów używanych w panelach słonecznych, różnych wyrobów stalowych, opon do jazdy terenowej, produktów z aluminium i wież do turbin wiatrowych.