– Chcemy stworzyć spójny system pomagający młodym przedsiębiorcom na każdym etapie ich rozwoju, tak aby czuli się bardziej pewnie i byli świadomi ryzyka i wyzwań, jakie przed nimi staną, co z pewnością się przyczyni do wzrostu ich konkurencyjności – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji „Warszawa miastem start-upów", która odbyła się w poniedziałek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Pani prezydent, prezes GPW Adam Maciejewski oraz Artur Kurasiński z ruchu społecznego Aula Polska podpisali list intencyjny w sprawie wsparcia warszawskich przedsiębiorców, którzy są na początkowym etapie działalności. Partnerem tego przedsięwzięcia została „Gazeta Giełdy Parkiet".
– Nasza przyszłość zależy od naszej innowacyjności. Musimy stworzyć infrastrukturę, która będzie sprzyjać zakładaniu i rozwojowi kreatywnych biznesów – uważa prezes GPW Adam Maciejewski. Trudno nie zgodzić się ze słowami szefa giełdy. Polska zajmuje odległe miejsca w rankingach dotyczących zarówno łatwości prowadzenia biznesu, jak i jego innowacyjności.
Zgodnie z najnowszym zestawieniem Banku Światowego „Doing Business", zajmujemy 45 miejsce (na 189 krajów) pod względem łatwości prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W rankingu uwzględniającym prostotę procesu zakładania własnej firmy Polsce przypadła dopiero 116 lokata. Jeśli chodzi o naszą innowacyjność – też wypadamy blado. W generalnym rankingu The Global Innovation Index za 2013 r. zajęliśmy dopiero 49 miejsce (na 142 kraje), a pod względem efektywności wykorzystania środków przeznaczanych na innowacyjność Polska uplasowała się na odległym 110 miejscu.
Jak na środkowoeuropejski kraj, który stara się powiększać swoje wpływy w Unii Europejskiej i aspiruje do grupy G20, takie wyniki są zdecydowanie za słabe. Zwłaszcza że w najbardziej rozwiniętych państwach naszego globu zauważa się stopniowe przechodzenie od gospodarki opartej na sektorze usług, w kierunku gospodarki bazującej na zaawansowanych technologiach.
Czy nowa inicjatywa poprawi sytuację przedsiębiorców i wzmocni naszą pozycję w rankingach innowacyjności? – Jestem przekonany, że dzięki naszej współpracy uda się bardzo wymiernie wspomóc stołecznych przedsiębiorców. Aula Polska od siedmiu lat buduje społeczność przedsiębiorców technologicznych i wspiera polskie start-upy. Teraz będziemy mogli działać na zupełnie innym poziomie – powiedział Artur Kurasiński z Aula Polska.