Pierwszego lipca prezydent podpisał ustawę "O planowaniu strategicznym". Wprowadza ona 5-letni okres, w którym rząd ma planować swoje działania oraz wskaźniki gospodarcze i socjalne do osiągnięcia. Pierwszy taki plan, który Putin przedstawi w tym miesiącu, ma być przygotowany według branż - przemysł, transport, sfera socjalna itd. Raz na pół roku rząd ma oceniać realizację planu i korygować jego wskaźniki.

- Od dawna dyskutuje się u nas o tym, że nasza gospodarka i jej budżet jest przywiązany i zależny od cen ropy i gazu. A niezbędny jest rozwój własnego przemysłu, nowych technologii, innowacji, rynku pracy, wszystkiego z czego byliśmy dumni w czasach Związku Sowieckiego. Dla tego musimy zadania formułować na określony czas, najlepiej na pięć lat - cytuje urzędnika rządowego agencja Prime.

Pięciolatki obowiązywały we wszystkich państwach bloku komunistycznego; zostały narzucone przez ZSRR. Pierwsza (1928-1932) miała na celu zlikwidowanie z Rosji własności prywatnej, kładąc tym samym kres polityce NEP-u czyli zalążka gospodarki kapitalistycznej w bolszewickiej Rosji.

Sztuczne planowanie wydumanych wskaźników doprowadzało często do tragedii. Wynikiem pierwszej pięciolatki była też klęska głodu na Ukrainie. Ostatni dwunasta pięciolatka przypadła na lata 1986-1990.