Rozmowy o włączeniu Szwajcarii do jednolitego rynku Unii utknęły na początku roku po referendum, które opowiedziało się za ograniczeniem imigracji. Przed referendum w lutym komisarz Günther Oettinger mówił o intensywnych rozmowach w sprawie zintegrowania Szwajcarii z jednolitym rynkiem unijnym. Teraz szwajcarski resort energetyki potwierdził fakt ich wznowienia. — Negocjacje podjęto znowu i trwają, a to oznacza, że nie ma jeszcze porozumienia — stwierdził jego rzecznik odmawiając podania innych szczegółów.

Komisja Europejska starała się doprowadzić do bliższych powiązań ze Szwajcarią i z innymi sąsiadami Unii w ramach starań zmierzających do stworzenia jednolitego rynku energii, z ulepszoną infrastrukturą i porozumieniami technicznymi o handlu elektrycznością z kraju do kraju.

Rozmowy przerwano po skrytykowaniu przez Unię Szwajcarii za wprowadzenie limitów dotyczących imigracji, ale na posiedzeniu w maju unijni ministrowie uznali, że może dojść do dwustronnych rozmów ze Szwajcarią o różnych sektorach. Unijny urzędnik stwierdził anonimowo, że Komisja Europejska może rozmawiać o umowie w energetyce. - Komisja poszuka razem z władzami Szwajcarii właściwego sposobu postępowania — tłumaczył.

Udział Szwajcarii jest bardzo ważny dla takich krajów jak Włochy, które graniczą z nią, a moce szwajcarskich elektrowni wodnych są bardzo cenną rezerwą w razie konieczności uruchomienia dodatkowych dostaw elektryczności. Plan stworzenia jednolitego rynku energii nabrał impetu z powodu konfliktu z Rosją o jej rolę w kryzysie na Ukrainie.