Adam Woźniak
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej modernizują systemy udzielania pomocy publicznej. Stają się one bardziej elastyczne, kryteria otrzymania wsparcia łagodnieją jak np. minimalny limit tworzonych przez inwestorów nowych miejsc pracy.
– Chodzi o to, by pomoc stała się bardziej dostępna. To m.in. efekt przemian technologicznych, w wyniku których produkcja staje się bardziej zautomatyzowana, co z kolei obniża poziom niezbędnego zatrudnienia – tłumaczy Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).
Po pierwsze, ?walka z bezrobociem
W Polsce rozszerzony został rządowy program wspierania inwestycji strategicznych. Jako priorytetowy dołączono do niego sektor rolno-spożywczy. Pojawił się także grant inwestycyjny dla projektów sektora badawczo-rozwojowego.
Z kolei Węgry oferują teraz firmom granty inwestycyjne (przy nakładach ponad ?25 mln euro lub ponad 10 mln euro, gdy projekt nie uzyskał jednocześnie wsparcia unijnego), granty na zatrudnienie (maksymalnie 3 mln euro na projekt), do tego możliwość otrzymania 80-procentowej ulgi w podatku dochodowym i pomoc na szkolenia pracowników.