Reklama
Rozwiń

Nasila się walka o inwestycje

Gospodarka | Nasi europejscy sąsiedzi szykują wabiki dla zagranicznych firm. W tym wyścigu jesteśmy w środku stawki.

Publikacja: 27.10.2014 02:57

Nasila się walka o inwestycje

Foto: Fotorzepa, Andrzej Szkocki Andrzej Szkocki

Adam Woźniak

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej modernizują systemy udzielania pomocy publicznej. Stają się one bardziej elastyczne, kryteria otrzymania wsparcia łagodnieją jak np. minimalny limit tworzonych przez inwestorów nowych miejsc pracy.

– Chodzi o to, by pomoc stała się bardziej dostępna. To m.in. efekt przemian technologicznych, w wyniku których produkcja staje się bardziej zautomatyzowana, co z kolei obniża poziom niezbędnego zatrudnienia – tłumaczy Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Po pierwsze, ?walka z bezrobociem

W Polsce rozszerzony został rządowy program wspierania inwestycji strategicznych. Jako priorytetowy dołączono do niego sektor rolno-spożywczy. Pojawił się także grant inwestycyjny dla projektów sektora badawczo-rozwojowego.

Z kolei Węgry oferują teraz firmom granty inwestycyjne (przy nakładach ponad ?25 mln euro lub ponad 10 mln euro, gdy projekt nie uzyskał jednocześnie wsparcia unijnego), granty na zatrudnienie (maksymalnie 3 mln euro na projekt), do tego możliwość otrzymania 80-procentowej ulgi w podatku dochodowym i pomoc na szkolenia pracowników.

Na Słowacji zachęty są tym wyższe, im większe w danym regionie bezrobocie. Przy tym warunkiem otrzymania pomocy jest wzrost zatrudnienia o co najmniej 40 etatów, a w przypadku reinwestycji liczba miejsc pracy musi wzrosnąć o przynajmniej 10-proc. wobec średniej z ostatnich 12 miesięcy. Dla małych i średnich firm kryteria są jednak obniżone o połowę.

W Czechach natomiast zmiany w pomocy rządowej wprowadzono już dwa lata temu. W rezultacie grant na zatrudnienie można obecnie otrzymać w jedynie w pięciu małych regionach, gdzie stopa bezrobocia jest o połowę wyższa od średniej krajowej. Planowane są jednak kolejne zmiany, w wyniku których ma powstać kilka stref ekonomicznych. Oprócz ulg w podatku dochodowym inwestorzy mogliby w nich otrzymywać także wsparcie na tworzenie nowych miejsc pracy.

Rumuni hojniejsi

Według PAIiIZ Polska w wydawaniu pieniędzy na wspieranie inwestycji znajduje się w środku stawki. Znacznie bardziej hojni są np. Rumuni (istnieją tam aż trzy rodzaje grantów rządowych), którzy z przyciąganiem nowych projektów mają największe kłopoty i gdzie panuje wysokie bezrobocie, a także Serbowie będący poza Unią Europejską.

– W zachętach dla inwestorów nie odstajemy od naszych konkurentów. Nasza oferta i stan gospodarki sprawiają, że ciągle pozostajemy atrakcyjni  – uważa Paweł Tynel, partner w EY. Według PAIIZ korzyści mogłoby nam przynieść skorzystanie z rozwiązań węgierskich, gdzie wymyślono grant na szkolenie zawodowe w firmie. ?W Czechach, Słowacji i w Bułgarii zachętą może być również sprzedaż nieruchomości po obniżonej cenie.

Od połowy roku nowe przepisy unijne zmieniły mapy pomocy regionalnej. Wielkość dopuszczalnej pomocy publicznej w Czechach zmalała z 30 i 40 proc. do 25 proc., na Słowacji z 40 i 50 proc. do 25 i 35 proc. wartości inwestycji. Na Węgrzech ?z pomocy został wyłączony region centralny z Budapesztem.

W Polsce maksymalny poziom 50 proc. pozostał tylko w województwach wschodnich. Na Śląsku stopniał z 40 do 25 proc., podobnie w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. ?Na Opolszczyźnie i w Małopolsce zmniejszył się z 50 do 35 proc., na Mazowszu z 30 do 15 proc. W samej Warszawie za trzy lata próg pomocy regionalnej zostanie obniżony do 10 proc. Nie zmieniono natomiast dopuszczalnej intensywności pomocy w Rumunii oraz w Bułgarii.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

a.wozniak@rp.pl

Adam Woźniak

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej modernizują systemy udzielania pomocy publicznej. Stają się one bardziej elastyczne, kryteria otrzymania wsparcia łagodnieją jak np. minimalny limit tworzonych przez inwestorów nowych miejsc pracy.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora