Niski koszt kapitału ułatwia teraz finansowanie projektów inwestycyjnych. – Uważam, że era taniego pieniądza zainicjowana przez program luzowania monetarnego Fedu, a kontynuowana przez Bank Japonii oraz EBC stwarza warunki sprzyjające realizacji przejęć – mówi Jerzy Nikorowski, ekspert BM BNP Paribas Polska. Dodaje, że branże, w których można się spodziewać większej liczby przejęć, charakteryzują się niskim współczynnikiem koncentracji. – W WIG20 do takich zaliczyłbym tylko banki – wskazuje Nikorowski.
Wśród spółek, które niedługo mogą zmienić właściciela, znajduje się TVN. Atrakcyjnym celem do przejęcia jest Netia, w której akcjonariacie obecnie znajdują się m.in. giełdowy fundusz MCI oraz Mennica. Zmian właścicielskich można się również spodziewać w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Polski Holding Nieruchomości sygnalizuje, że rozważy sprzedaż swoich akcji, jeśli dostanie ciekawą ofertę. W ubiegłym roku nie udało mu się znaleźć kupca. Rynek spekuluje również o możliwych zmianach w akcjonariacie Echo Investment. Podobno Michał Sołowow szuka nabywcy na swój pakiet kontrolny.
W 2013 r. zrealizowano 16 wezwań do sprzedaży akcji spółek z GPW, w roku ubiegłym było ich aż 25. Właściciela zmieniły m.in. akcje Mieszka, Bakallandu, PKM Duda i Ciechu.
– Jeśli chodzi o wezwania na Mieszko i Bakalland, to miały one wspólny mianownik w postaci funduszu private equity jako głównego właściciela. Strategia funduszy ma to do siebie, że po objęciu udziałów prędzej czy później dążą one do wycofania spółki z giełdy – mówi Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.
Zdaniem ekspertów można się spodziewać roszad w akcjonariatach innych producentów żywności. – Rozproszony akcjonariat mają Makarony Polskie. Poprawia się sytuacja tej spółki i może ona być przedmiotem zainteresowania kupców – mówi Kalwasińska. Zwraca też uwagę na PKM Duda. – Być może w średnim terminie po objęciu 32,99 proc. udziałów przez Cedrob mogą zajść dalsze zmiany w akcjonariacie.