Cygara i co jeszcze

Amerykański sekretarz skarbu John Kerry po otwarciu ambasady na Kubie kupił na rynku cygara. Bo niewiele więcej jest tam do kupienia.

Publikacja: 17.08.2015 16:14

Cygara i co jeszcze

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Pewnie jeszcze wypił koktajl miętowy mojito z rumem Havana Club -  kolejnym oprócz cygar i surowców, sztandarowym produktem kubańskiego eksportu.

Ze sprzedażą Amerykanie powinni mieć łatwiej.

Unia Europejska zniosła embargo na handel z Kubą w 2008 roku. Ale kraj ten pozostał głównie miejscem na wakacje dla Europejczyków. Teraz mają szansę dołączyć do nich Amerykanie. Głównymi partnerami gospodarczymi Kuby pozostają Kanada i Wenezuela - ze względu na  import ropy (37 proc. całych zagranicznych zakupów Kuby), Brazylia oraz Chiny. Najmocniejszym towarem eksportowym są usługi - głównie medyczne.

Z krajów europejskich najważniejszym partnerem jest Hiszpania, która jako pierwsza w UE odmroziła kontakty na linii Unia-Kuba. Polski eksport na Kubę miał w 2014 roku wartość 37 mln dol. Eksport amerykański, mimo obowiązującego embargo, 300 mln dol. Były to głównie artykuły rolne, żywność, farmaceutyki, pasze dla bydła, soja i kukurydza. Kubańczycy mogą jeszcze kupować sprzęt medyczny, ale muszą za dostawy płacić gotówką.

Czy na kubańskim rynku całkowicie regulowanym przez państwo jest więcej  miejsce  dla Amerykanów? W USA uważa się, że tak. Szykują się tam przede wszystkim linie lotnicze i kancelarie prawne, które zapewne przygotowują się do procesów odzyskania  amerykańskiego majątku utraconego po rewolucji. Ale Kuba to nie Iran, który jest krajem bogatym i ma czym zapłacić za importowane dobra. To bardzo biedny kraj, a oficjalny PKB wynosi 77,2 mld dol. (wymiana oficjalna 1 peso za dolara).

Przy tym gospodarka rośnie bardzo wolno, głównie z powodu niskich cen surowców, których Kuba jest eksporterem, oraz biurokracji.

Na Kubie obowiązują dwa kursy waluty. Oficjalny, czyli jedno peso za dolara (takimi pieniędzmi płacą Kubańczycy), i peso  twarde (24 peso za dolara) stosowane w turystyce, handlu zagranicznym i w mikroskopijnym sektorze prywatnym, który wypracował aż 25,3 proc. PKB w roku 2012 (ostatnie dostępne wiarygodne dane). Z danych Banku Światowego wynika, że 8,6 proc. siły roboczej (424 tys.) jest na samozatrudnieniu, a prywatne firmy zatrudniają przynajmniej po jednym nierejestrowanym pracowniku.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje