To zaledwie trzecia kara ogłoszona w ciągu 6 lat, od kiedy Europejski Urząd Papierów Wartościowych i Rynków (ESMA) przejął nadzór nad międzynarodowym sektorem ratingowym po kryzysie finansowym. Niemiecki oddział agencji otrzymał grzywnę 750 tys. euro, a brytyjski 490 tys. za „naruszenie z zaniedbania" przepisów dotyczących agencji ratingowych w przypadku 19 decyzji ogłoszonych od czerwca 2011 do grudnia 2013, wobec podmiotów ponadnarodowych, m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji, Unijnego i Wschodnio-Afrykańskiego Banku Rozwoju.

Urząd wyjaśnił, że agencja nie przedstawiła wyczerpującego wyjaśnienia metodologii ustalania ratingów w chwili ich ogłaszania. „Ze względu na rolę agencji ratingowych oraz oceny rynków finansowych oraz ich wpływu na zaufanie i pewność inwestorów west istotne utrzymanie i przestrzeganie wysokich norm przejrzystości" — stwierdził ESMA z siedzibą w Paryżu.

Urząd nie wymienił poszczególnych ratingów i przypadków naruszenia przepisów, ale wyjaśnił, że niemiecki oddział agencji został bardziej ukarany, bo popełnił 16 z 19 zarzucanych wykroczeń.

Moody's może odwoływać się od tej decyzji, ale agencja oświadczyła, że „uznaje ustalenia urzędu i jest zadowolona z zamknięcia tej sprawy". Podkreśliła, że krytyka ze strony ESMA nie dotyczyła „jakości naszych ratingów czy samej ponadnarodowej metodologii" i dodała, że ESMA "'przyznał, iż w 2013 r. podjęła kroki dla zapewnienia, by do podobnych naruszeń nie dochodziło w przyszłości".

Przepisy dotyczące agencji ratingowych znalazły się w kręgu zainteresowania polityków, bo uznano, że te agencje nie wykryły na czas problemów strukturalnych sektora bankowego, co doprowadziło do kryzysu finansowego. Dla zwiększenia nadzoru nad sektorem RSMA otrzymał w 2011 r. bezpośredni nadzór nad agencjami ratingowymi, stal się pierwszym panunijnym organem mającym bezpośrednią kontrolę nad instytucjami finansowymi.