Ta fabularno-dokumentalna opowieść rozgrywa się w 1944 roku, gdy był kapelanem szpitala powstańczego w Laskach oraz Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej, działającym pod pseudonimem „Radwan III”. Jednocześnie film mówi o poświęceniu młodych ludzi, którzy oddali wszystko, by przez kilkadziesiąt dni powstania poczuć się wolnymi.
Tadeusz Syka reżyser i autor scenariusza wyjaśnia, że tytuł filmu można interpretować dosłownie, odnosząc wprost do Powstania Warszawskiego. - Chcieliśmy pokazać to, co przeżywał wtedy ksiądz porucznik Wyszyński, aby przybliżyć młodemu pokoleniu jego żywą, a nie pomnikową postać. – tłumaczy.
A z drugiej strony jako zdobywanie przez przyszłego kardynała doświadczenia w pracy z młodzieżą, którą kontynuował potem w trudnych latach komunistycznych, co może być inspiracją także współcześnie dla jego następców.
Producentami filmu są bracia Tadeusz i Maciej Sykowie, współtworzący studio High Hope Films”, autorzy blisko 30 filmów dokumentalnych; a koproducentem jest biuro programu „Niepodległa”
Tym razem bracia Sykowie realizują film biograficzny i dramat wojenny, składający się z 18 fabularnych scen, stanowiących 80 proc. produkcji, łączonych z częścią dokumentalną z archiwalnymi zdjęciami, wypowiedziami ekspertów i wspomnieniami powstańców.