To już nie są mrzonki grupy zapaleńców. 9 kwietnia łódzcy radni uchwalili powstanie instytucji kultury "EC1 Łódź miasto kultury". 15 maja decyzja nabierze mocy prawnej.
Miasto postanowiło przekazać na projekt 6,5 mln zł w tym roku i 3,5 mln w roku następnym. Fundacja Sztuki Świata założona przez Davida Lyncha, Marka Żydowicza, dyrektora festiwalu Camerimage, oraz Andrzeja Walczaka, współwłaściciela grupy Atlas, wniesie 200 tys. zł, kosztowne ekspertyzy oraz projekt zagospodarowania centrum Łodzi przygotowany przez światowej sławy architekta, planistę i rzeźbiarza Roba Kriera, który projektował m.in. wielkie kompleksy urbanistyczne w Hadze, Luksemburgu, Poczdamie, Amsterdamie. Przygotowany przez niego projekt centrum Łodzi jest imponujący. Teren o powierzchni 90 ha otaczający dzisiejszy dworzec kolejowy Łódź Fabryczna ma zostać przekształcony w wielki ośrodek kultury. Studio Davida Lyncha będzie jego ważną częścią.
Twórca "Miasteczka Twin Peaks" trafił do Polski w 2000 roku jako gość festiwalu Camerimage. Zaprzyjaźnił się z organizatorami festiwalu, a pięć lat później nakręcił w Łodzi część zdjęć do swojego filmu "Inland Empire". Zatrudnił w nim kilku polskich aktorów, a w wywiadach udzielanych na całym świecie opowiadał o swoim urzeczeniu Łodzią i lojalnie chwalił polskich współpracowników z Markiem Żydowiczem na czele.
Lynch wraca nad Wisłę regularnie, a z jego przyjaźni z gangiem Camerimage (tak reżyser nazywa swoich polskich współpracowników) narodziła się również idea utworzenia w Łodzi ośrodka filmowego.
Dziś projekt ten przybrał już realny kształt. Składa się z trzech części. Wytwórnia filmowa Davida Lyncha ma lokum w przekazanej przez miasto za symboliczną opłatą fabryce z początku XX wieku – EC1. W budynku tym, zarządzanym przez fundację Sztuki Świata, znajdą się m.in.: mała hala filmowa (600 – 800 metrów kwadratowych), nowoczesna sala do nagrań muzyki symfonicznej oraz pomieszczenia do postprodukcji filmów.