"Ted"
reż. Seth MacFarlane
Aktualizacja: 09.09.2012 16:00 Publikacja: 09.09.2012 16:00
Foto: ROL
"Ted"
reż. Seth MacFarlane
USA 2012
Tytułowy Ted z filmu Setha MacFarlane'a przestał być tylko zabawką, gdy jego właściciel, mały John, wypowiedział w Boże Narodzenie magiczne życzenie w chwili, gdy spadała jedna z gwiazd.
I odtąd jest z nim, nie wzbudzając niczyjego zdziwienia – 15 minut medialnej sławy misia minęło zaraz po tej pierwszej gwiazdce, gdy przemówił i wystąpił w telewizyjnym show. 35-letni dziś John, choć ma uroczą dziewczynę, nadal właściwie jest tym samym dzieckiem. Najbardziej lubi spędzać czas z Tedem na nie zawsze grzecznych zabawach, a sam Ted na bardzo niegrzecznych – z paniami, w tym z Norah Jones. Miś, dorastając z Johnem, jest taki jak wielu współczesnych Amerykanów – nie do końca gruntownie wykształcony, ale mający wielkie serce i poczucie humoru. Przeznaczony tylko dla dorosłych „Ted" to wspaniała rozrywka – komputerowa animacja jest tu niezwykła – a największa vis comica powstaje ze skontrastowania milutkiego niedźwiadka z jego zachowaniem pewnego siebie, dorosłego faceta.
Tylko trzy lata starszy od Johna jest Dennis z duńskiego „Misiaczka" (film wygrał krakowski festiwal kina niezależnego OFF Plus Camera i został nagrodzony za najlepszą reżyserię w Sundance). Ten olbrzymi, samotny kulturysta o gołębim sercu wciąż mieszka z matką, maleńką staruszką, której jest podporządkowany niczym kilkuletni chłopczyk. Kontrolująca go we wszystkim kobieta nie ma zamiaru dzielić się Dennisem z żadną inną. Pora jednak w końcu dorosnąć. Dennis bierze przykład z wujka i jedzie do Tajlandii po żonę. Wie, że gdy wróci, będzie musiał postawić się matce. Los mu jednak sprzyja, pomimo że najpierw w Pattaya City jest traktowany jak jeszcze jeden z bardzo wielu białych seksturystów.
"Misiaczek"
reż. Mads Matthiesen
Dania 2012
Choć Tajlandia to jedno z największych seksturystycznych zagłębi na świecie, gdzie niemal połowa wszystkich prostytuujących się osób to dzieci, nie to jest tematem debiutu Madsa Matthiesena. Seksturystykę wziął za to na warsztat bezkompromisowy Austriak Ulrich Seidl w filmie „Raj: miłość", rozgrywającym się w Kenii, jednym z najpopularniejszych z kolei miejsc, dokąd po płatną miłość jeżdżą kobiety. Odważnie pokazał dwie strony medalu – żyjących w nędzy tubylców, wykorzystywanych seksualnie przez zamożne białe kobiety oraz te same, samotne i spragnione bliskości panie traktowane przedmiotowo, jedynie jako źródło utrzymania przez kenijskich tzw. beach boys. Reżyser kolejny raz, po „Import/Export", naszkicował ponury obraz świata, którego mieszkańcy nawzajem się wykorzystują. Seidl jest bowiem tym dla kinematografii swego kraju, czym Elfriede Jelinek dla jego literatury – bezlitosnym zwierciadłem wszystkich ludzkich przywar.
"Raj: miłość"
reż. Ulrich Seidl
Austria, Francja, Niemcy 2012
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
"Ted"
reż. Seth MacFarlane
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Angielska Premier League wraca do Canal+, który podpisał umowę na pokazywanie tamtejszych rozgrywek w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas