Niezrealizowane scenariusze Krzysztofa Kieślowskiego trafią na ekran

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu wyprodukuje niezrealizowany scenariusz Krzysztofa Kieślowskiego. Animację „Jeleń” wyreżyseruje Izumi Yoshida, laureatka wielu nagród.

Publikacja: 27.06.2024 12:14

Krzysztof Kieślowski w Sokołowsku, gdzie mieszkał i chodził do szkoły podstawowej

Krzysztof Kieślowski w Sokołowsku, gdzie mieszkał i chodził do szkoły podstawowej

Foto: Nieznany/Archiwum rodzinne

„Jeleń”, nad którym prace ruszą jesienią, będzie pierwszym scenariuszem z serii niezrealizowanych dotąd pomysłów i tekstów udostępnionych przez Marię Kieślowską we współpracy z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku.

Krzysztof Kieślowski ekologicznie

„Jeleń” to scenariusz Kieślowskiego z lat 60. XX w., z okresu studiów w Szkole Filmowej w Łodzi. Kieślowski otrzymał zadanie napisania noweli scenariuszowej z myślą animacji. Intrygujące jest to, że młody artysta podjął temat, jaki dziś nazwalibyśmy ekologicznym. Oto jeleń jest zbulwersowany działalnością fabryki, która zanieczyszcza las. Historia została zabarwiona groteskowym żartem.

Czytaj więcej

„Horyzont” i Dziki Zachód Costnera. Zmarnował sławę „Yellowstone” i 40 mln dolarów

Ekologia to nie był przypadek w twórczości Kieślowskiego. Kontynuował ten wątek w fabularnej „Bliźnie” z 1976 r. z Franciszkiem Pieczką w roli głównej. To był pierwszy kinowy film przyszłego mistrza. Zrealizował go we współpracy z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu, która stała się naturalnym wykonawcą pośmiertnych projektów Kieślowskiego.

Izumi Yoshida (1989 r.) jest absolwentka PWSFTviT w Łodzi i już jej debiut „Kinki” wygrał konkursy Split Film Festiwal w Chorwacji i Animatora w Polsce, mając wiele nominacji do innych nagród. Od 2017 r. Yoshida wykłada na ASP w Łodzi, od 2019 r. jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie animacji.

W 2022 r. Yoshida stworzyła animację lalkową „Most”, wzruszającą opowieść o „Dzieciach syberyjskich” oraz nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

Festiwal Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku

Robert Banasiak, dyrektor WFF we Wrocławiu, zapowiedział:

– Pragniemy stworzyć we Wrocławiu idealne miejsce dla artystycznych działań młodych twórców i twórczyń, którym patronować będzie osoba Krzysztofa Kieślowskiego. Dzięki teksom odkrytym w Archiwum mamy niepowtarzalną szansę, aby stworzyć pomost między wrażliwością Kieślowskiego a nowym pokoleniem filmowców, którzy będą mogli odczytać „na nowo” i „po swojemu”, jako animacje czy filmy aktorskie, niezrealizowane pomysły scenariuszowe wielkiego polskiego mistrza. Zależy mi na tym, aby o Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu nie opowiadać tylko w czasie przeszłym, ale też pisać nowe dzieje polskiego i światowego filmu z filmowym Wrocławiem w roli głównej.

Czytaj więcej

Dwie nowe, polskie członkinie Amerykańskiej Akademii Filmowej

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu obchodzi w tym roku 70-lecie działalności. Już drugi rok wspiera festiwal filmowy Hommage a Kieślowski w Sokołowsku, w tym roku zaplanowany na 23–25 sierpnia. 22 sierpnia, tym razem we wrocławskiej WFF, zorganizowany będzie „Dzień Kieślowskiego” i uroczysta projekcja wspomnianej „Blizny”.

„Jeleń” powstanie w studiu animacji Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, gdzie powstał nagradzany na całym świecie krótkometrażowy „Latawiec” (2019) Martina Smatany.

Kieślowski i Olga Tokarczuk

Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego jest prowadzone przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ. Jej cel to „pozyskiwanie, digitalizacja, ochrona i upowszechnianie zasobów archiwalnych związanych z twórczością jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów”.

Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego mieści się w Sokołowsku, gdzie mieszkał w latach 1951–1957.
Sokołowsko jest miejscem, gdzie rozgrywa się powieść Olgi Tokarczuk „Empuzjon". To tu powstało płucne sanatorium, które zainspirowało stworzenie podobnego ośrodka w Davos.

„Jeleń”, nad którym prace ruszą jesienią, będzie pierwszym scenariuszem z serii niezrealizowanych dotąd pomysłów i tekstów udostępnionych przez Marię Kieślowską we współpracy z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku.

Krzysztof Kieślowski ekologicznie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
„Mars express. Świat, który nadejdzie”, „Kod zła” i „Zabierz mnie na Księżyc”. Rekomendacje filmowe na weekend: Dla każdego coś interesującego
Film
Znakomite „Rodzaje życzliwości”, chińskie „Przypływy”, bezkompromisowe „Balkoniary” - filmy z Cannes na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi
Film
Gdynia 2024: Kto będzie walczył o Złote Lwy?
Film
„Zabierz mnie na Księżyc”. Wyprawa w kosmos jako tło komedii romantycznej. Recenzja
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Film
Nie żyje Shelley Duvall, aktorka z filmu "Lśnienie"
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą