Rekomendacje filmowe: Obcy w domu

„Do usług szanownej pani” Gilles’a Legardiniera i „Lekcje tolerancji” Arkadija Nepytaliuka to zachodnia i wschodnia wersja podobnej sytuacji: gdy zjawia się obca osoba i zmienia relacje domowników

Publikacja: 07.06.2024 13:21

Kadr z filmu "Do usług szanownej pani". Fanny Ardant i John Malkovich

Kadr z filmu "Do usług szanownej pani". Fanny Ardant i John Malkovich

Foto: materiały prasowe

Do usług szanownej pani

Reż.: Gilles Legardinier

Wyk.: John Malkovich, Emilie Dequenne, Fanny Ardant

Gilles Legarnier jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Wydał blisko 20 powieści – są wśród nich opowieści obyczajowe, kryminały romanse, nawet książki dla dzieci. Wszystkie jego powieści należą do rodzaju „feel good”. Teraz pisarz zadebiutował jako reżyser przenosząc na ekran własną, bestsellerową powieść „Do usług szanownej pani”, przetłumaczoną zresztą na 22 języki. 

Bohater filmu Andrew Blake, zamożny, angielski biznesmen stracił chęć do życia, gdy jego żona umarła, a córka przeniosła się gdzieś na koniec świata. Zniechęcony, zostawia więc firmę w rękach swojej asystentki i jedzie do Francji, by odwiedzić miejsca, z których pochodziła jego zmarła żona. Chce się odciąć od dotychczasowego życia. Nie przyznając się kim jest, zatrudnia się jako lokaj w dworku na francuskiej prowincji. Ale tam nie bardziej   może liczyć na spokój. Właścicielka domu jest wdową, która miewa bardzo dziwne zwyczaje. Wybuchowa kucharka skrywa niejedną tajemnicę, młoda gosposia próbuje odnaleźć życiową równowagę. Blake, który chciał oderwać się od wszelkich zawirowań, znów musi stawić czoła życiu. 

„Do usług szanownej pani” to film sympatyczny, który bardzo dużo zawdzięcza aktorom: Johnowi Malkovichowi w roli Andrew i Fanny Ardant, która zagrała panią Beauvillier. 

Lekcje tolerancji

Arkadiy Nepytaliuk

Wyk.: Olena Uzlyuk, Oleksandr Yarema, Akmal Gurezov

Ten film o tolerancji powstał w ogarniętej wojną Ukrainie. Tytułowa lekcje mają polegać na tym, że rodzina przyjmie pod swój dach osobę LGBT+. W zamian dostanie sowitą nagrodę. Bohaterka filmu Nadia namawia swoich bliskich do dołączenia do tego rządowego programu i rzeczywiście w jej małym, zagraconym mieszkaniu pojawia się Wasyl, który jest fotografikiem, terapeutą, masażystą, trenerem fitness, a jak potrzeba to i hydraulikiem. Rodzina nie jest zachwycona, nie ukrywa swojej homofobii. Ale Wasyl okazuje się fantastycznym facetem, który powoli staje się ważną osobą. Sprawia, że rodzice i dzieci zaczynają budować między sobą nowe relacje. 

Sympatyczny film. Pełen nie tylko nawoływania do tolerancji, ale również humoru. 

Do usług szanownej pani

Reż.: Gilles Legardinier

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Rekomendacje filmowe: Kino zamiast meczu piłkarskiego?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Film
Nie żyje Donald Sutherland. Legendarny aktor miał 88 lat
Film
Robert De Niro w filmie o osobach autystycznych. Każdy twórca ma je w rodzinie
Film
Nie żyje Donald Sutherland. Był tytanem pracy, grał do końca
Film
Polska w amerykańskiej produkcji Eisenberga z Culkinem. Gra lotnisko w Radomiu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży