Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 17.11.2018 18:16 Publikacja: 17.11.2018 18:16
Foto: materiały prasowe/ Łukasz Bąk
Czarno-biały melodramat miłosny rozgrywający sie w cieniu zimnej wojny miał premierę w szwedzkich salach filmowych w piątek i zebrał najwyższe oceny ( z wyjątkiem radiowego Kulturnytt programu I) w tutejszych mediach.
„Sztuka , tego co nie wypowiedziane, którą włada jedynie prawdziwy mistrz”- napisał o kandydującym do Oskara dziele Pawlikowskiego „Zimna wojna” z najwyższym uznaniem dziennik „Svenska Dagbladet”. Zaś recenzent szwedzkiej telewizji ocenił obraz jako „pełen pasji, piękny i sprawny”. „ Zimna wojna” zostałą właśnie nominowana w pięciu kategoriach do Europejskiej Nagrody Filmowej, zaś jej twórca zdobył także nagrodę dla najlepszego reżysera na tegorocznym festiwalu w Cannes.
Sam reżyser Oskarowej „Idy” i „Zimnej wojny” nie był obecny na ceremonii rozdania laurów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sztokholmie, ale podziękował za wyróżnienie przez wideołącze.
W 29 edycji festiwalu pokazano 159 filmów z 60 krajów, gdzie sekcja obrazów uczestniczących w konkursach różnych kategorii osiągnęła, co podkreślali organizatorzy imprezy, prawie idealny poziom równouprawnienia. O nagrody ubiegało się dziesięć reżyserek i dwunastu reżyserów. Najcięższe dosłownie wyróżnienie w postaci ważącego 7, 3 kg Brązowego Konia, za najlepszy film przyznano kanadyjskiej reżyserce Jasmin Mozaffari za „Firecrackers” , a odtwórczynię głównej roli Michaelę Kurimsky uznano za najlepszą aktorkę. „Firecrackers” to oryginalna historia, która opowiada o dwoch przyjaciółkach i ich dążeniu do wolności i samodzielności w świecie przemocy.
Wyróżnienie najlepszej wschodzącej gwiazdy (grającej jednak tak doskonale jak bardzo doświadczona aktorka) wręczono Albie August , która wcieliła się w postać Astrid Lindgren w duńsko -szwedzkiej produkcji „Młoda Astrid”.
Libańska reżyserka Nadine Labaki zdobyła laury za najlepszy scenariusz (razem z kilkorgiem współtwórców) za wzruszający , rozdzierający i nagrodzony juz na wielu festiwalach ”Capernaum”. W imieniu Nadine Labaki nagrodę Aluminiowego Konia odebrał urodzony w Beirucie reżyser Josef Fares. Neorealistyczny dramat o dwunastoletnim Zain, który zaskarża swoich rodziców, za to że przyszedł na świat w twardym świecie i zaopiekuje się porzuconym na ulicy w Beirucie chłopczykiem, będzie sie ubiegać o tegorocznego Oskara.
Na festiwalu wyróżnieniami uhonorowano razem siedemnastu twórców fimowych. Jedna z największych nagród Stockholm Impact Award, w wysokości miliona koron powędrowała do brazylijskiej reżyserki Beatriz Seigner za film „Les Silencios”. Laury Impact Award przyznaje się od 2015 r. reżyserowi, który podejmuje tematykę demokracji, równouprawnienia i praw człowieka. Oprócz czeku, laureat odbiera również rzeźbę dłuta chińskiego artysty Al Wewei. „Les Silencios” publiczność mogła obejrzeć również na międzynarodowm festiwalu w Cannes.
Wyróżnienie dla” Zimnej wojny” to nie jedyny akcent polski na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie. Kilka nominacji otrzymała bowiem polsko-czesko–szwedzka produkcja w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej „Fuga”. Autorką scenariusza jest Gabriela Muskała, która wciela sie także w postać głównej bohaterki Alicji.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Słynny występ w kolońskiej Operze Keitha Jarretta, który przeszedł do historii jazzu, zorganizowała osiemnastola...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
19. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbędzie się w dniach 26 lipca...
Michael Madsen, aktor, którego kojarzymy głównie z ról w kultowych filmach Quentina Tarantino, takich jak „Kill...
Szaleństwa nie ma, ale w lecie każdy znajdzie w kinie coś dla siebie. „Jurassic World: Odrodzenie” w kinach już...
Powieść Prusa jest punktem wyjścia dla naszej opowieści, traktujemy ją jako rodzaj trampoliny do tego, żeby stwo...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas