W imprezach towarzyszących festiwalowi, a odnoszących się do szeroko ujmowanych praw człowieka, wezmą udział m.in. Dagmar Havlova – żona byłego prezydenta Czech, Kateryna Juszczenko – żona prezydenta Ukrainy i Maria Kaczyńska – małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
[wyimek]„Radegast” to dokument o łódzkim getcie i zagładzie Żydów[/wyimek]
„Radegast” według scenariusza Andrzeja Barta to dokument wyjątkowej rangi: o getcie łódzkim i jego „królu” – Chaimie Rumkowskim, prezesie Rady Żydów w Łodzi. Film opowiada o zagładzie przywiezionych do Łodzi Żydów praskich, wśród których były obie siostry Franza Kafki. Problematyki Holokaustu dotyczy też anonsowany w programie festiwalowym film „Po-lin” Jolanty Dylewskiej o życiu małomiasteczkowych Żydów w Polsce międzywojennej, a do marca 1968 roku odnosi się „Rachela na Dworcu Gdańskim” Ewy Szprynger. Listę poloników zamykają „Historie z Yodok” Andrzeja Fidyka, rzecz o koreańskich obozach koncentracyjnych.
Wielki głód na Ukrainie, tragedia z lat 30. przez dziesięciolecia skrzętnie skrywana przez sowieckie władze, jest tematem filmu Siergija Bukowskiego „The Living”. Francuski fresk „System Putina” (reż. Jean-Michel Carré) ukazuje fenomen współczesnej Rosji. Z kolei białoruska „Femida” („Temida”) Wiktara Daszuka przedstawia degrengoladę tamtejszego wymiaru sprawiedliwości.
W trakcie imprezy, która potrwa do 5 kwietnia, w Sztokholmie pokazane zostaną publiczności również dokumentalne filmy z Iranu, Czech, Rumunii, Serbii i USA.