Mój brat jest jedynakiem ****

Opowieść, której humor podszyty jest goryczą. Historia o dorastaniu i poszukiwaniu własnego miejsca w życiu rozgrywa się na tle ideologicznych sporów we Włoszech przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

Publikacja: 23.04.2009 15:56

Narratorem filmu Danielle Luchettiego jest Accio (Germano), chłopak z biednej robotniczej rodziny z

Narratorem filmu Danielle Luchettiego jest Accio (Germano), chłopak z biednej robotniczej rodziny z południa Włoch

Foto: VIVARTO

Narratorem filmu Danielle Luchettiego jest Accio (Germano), chłopak z biednej robotniczej rodziny z południa Włoch.

Accia poznajemy, gdy udaje się do seminarium. Uczy się świetnie, żarliwie wierzy. Zachłannie poszukuje idei, która pokierowałaby jego życiem.

Jednak droga kapłańska nie będzie odpowiednia dla dorastającego chłopca – Accio nie potrafi przestać myśleć o kobietach i te grzeszne myśli sprawią, że zrezygnuje z seminaryjnej nauki. Zostanie faszystą, by bronić dumy i honoru ojczyzny, tak jak kiedyś duce.

W tym czasie Manrico (Scamarcio), starszy brat Accia, podejmuje pracę w miejscowej fabryce, gdzie wznieca robotniczą rewolucję, stając się przywódcą lokalnego ruchu komunistycznego.

Stosunki między braćmi skomplikuje dodatkowo pojawienie się pięknej Franceski (Finocchiaro). Pochodząca z arystokratycznej familii dziewczyna zwiąże się z Manrikiem, ale Accio się w niej zakocha.

Wybory braci są wynikiem desperackiej próby wyrwania się z biedy. Obaj wierzą, że obrana przez nich droga doprowadzi do zmiany świata na lepszy, triumfu sprawiedliwości.

Reżyser obnaża w tym filmie fałsz idei, których realizacja ma zawładnąć całym życiem człowieka. Accia czeka bolesne rozczarowanie. Manrico w rewolucyjnym buncie posunie się za daleko. Nostalgiczno-żartobliwy nastrój ustępuje miejsca subtelnemu dramatowi rodzinnemu.

Obaj przekonają się, że w istocie najważniejsze są więzy krwi. A dojrzewanie nieuchronnie wiąże się z utratą niewinności, zbieraniem gorzkich doświadczeń.

[i]Włochy, Francja 2007, reż. Danielle Luchetti, wyk. Elio Germano, Ricardo Scamarcio, Angela Finocchiaro[/i]

Narratorem filmu Danielle Luchettiego jest Accio (Germano), chłopak z biednej robotniczej rodziny z południa Włoch.

Accia poznajemy, gdy udaje się do seminarium. Uczy się świetnie, żarliwie wierzy. Zachłannie poszukuje idei, która pokierowałaby jego życiem.

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Film
Festiwal w Cannes oficjalnie otwarty. Nagroda za całokształt twórczości dla Roberta De Niro
Film
Cannes 2025: Trump kontra europejskie kino
Film
„Zamach na papieża". Jest zwiastun filmu Bogusława Lindy i Władysława Pasikowskiego
Film
Nieznana biografia autora „Zezowatego szczęścia". Zapomniany mistrz polskiego kina
Film
Od klasyków „Sami swoi” oraz „Prawo i pięść” po „Różę” Wojciecha Smarzowskiego