Tę bezbarwność podkreśla wspaniały Janusz Gajos (dodatkowa, czwarta gwiazdka właśnie dla niego) w roli ojca Kamila – oportunisty totalnego, swoistego wzorca z Sevres.

„Musisz zawsze wiedzieć, kiedy, jak, z kim, dlaczego i po co” – wpaja synowi były akowiec, wieczny dyrektor, zasłużony działacz partyjny (ale ochrzcił syna gdzieś pod Jelenią Górą – „Takie były czasy”), który wierny swej maksymie życiowej założył w swym zakładzie komórkę związkową („Sto procent »Solidarności« mam” – oświadcza dumnie synowi).

Akcja filmu Morgensterna, zrealizowanego na motywach powieści Janusza Andermana „Cały czas”, rozgrywa się w latach 1980 – 1982. Kamil, student polonistyki, marzy o karierze literata. Brak mu talentu, ale pragnie sławy. Cena się nie liczy. Do PZPR jednak nie wstąpi, za to podpisze – choć z oporami – list przeciw cenzurze. Wyrzucą go ze studiów, za to wymieni go Wolna Europa. Piękna karta na przyszłość.

Tymczasem chroni się w zakładzie psychiatrycznym, by zdobyć żółte papiery ratujące przed wojskiem. Pomaga mu w tym ordynator (świetna Tamara Arciuch), idealny symbol schizofrenii PRL. Wstąpiła do partii dla stanowiska, ale sympatyzuje z opozycją – słucha „wrogich” rozgłośni i niecierpliwie czeka, aż to wszystko się wreszcie rozsypie. Kamil bez skrupułów wykorzystuje jej słabości. Dla niego to kolejna kobieta-szczebel do kariery.

Kamilowi zaufa też szalony pisarz schizofrenik (Pszoniak), informując o swoim opus magnum. Po jego śmierci Kamil nie zawaha się wydać jego powieści pod własnym nazwiskiem. Może wreszcie pławić się w oparach upragnionej sławy. Do czasu. W stanie wojennym chce być internowany, ale na jego nieuczciwych grach pozna się nawet ubek (Lubaszenko), kopami wyrzucając z miejsca obserwacji („Sp..., tu się pracuje”). Wstrząsa nim dopiero śmierć rodziców i pobyt w więzieniu. Ale w jego przemianę uwierzyć trudno.

[i]Polska 2009, reż. Janusz Morgenstern, wyk. Lesław Żurek, Janusz Gajos, Anna Romantowska, Borys Szyc, Wojciech Pszoniak, Magdalena Cielecka, Tamara Arciuch, Olaf Lubaszenko [/i]

[ramka][srodtytul]Kiedy premiery innych filmów prezentowanych w Gdyni[/srodtytul]

[b]6 listopada[/b]

„Nigdy nie mów nigdy”,

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

reż. Wojciech Pacyna

[b]13 listopada[/b]

„Demakijaż”, reż. Maria Sadowska, Dorota Lamparska, Anna Maliszewska

„Rewers”, reż. Borys Lankosz – Grand Prix Złote Lwy, nagrody za zdjęcia (Marcin Koszałka), muzykę (Włodek Pawlik), pierwszoplanową rolę kobiecą (Agata Buzek), drugoplanową rolę męską (Marcin Dorociński), charakteryzację (Mirosława Wojtczak, Ludmiła Krawczyk, Waldemar Pokromski)

[b]27 listopada[/b]

„Dom zły”, reż. Wojciech Smarzowski – nagrody za reżyserię, scenariusz (Łukasz Kośmicki, Wojciech Smarzowski), montaż (Paweł Laskowski)

[b]8 stycznia[/b]

„Las”, reż. Piotr Dumała

– Nagroda Specjalna Jury

[b]15 stycznia[/b]

„Moja krew”, reż. Marcin Wrona

„Wszystko, co kocham”, reż. Jacek Borcuch – nagroda za scenografię (Elwira Pluta)

[i]m.sa.[/i][/ramka]