Serial według książki Janusza Przymanowskiego w reżyserii Konrada Nałęckiego bił rekordy popularności.
Janusz Gajos w roli Janka Kosa, Franciszek Pieczka jako Gustlik, Włodzimierz Press jako Grigorij, Roman Wilhelmi jako Olgierd Jarosz, czy Pola Raksa jako Marusia - stali się prawdziwymi gwiazdami.
Bardzo popularny był główny temat muzyczny - "Ballada o czterech pancernych" z muzyką Adama Walacińskiego do słów Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Edmunda Fettinga.
W latach 60. dzieci bawiły się "w załogę Rudego" - wszyscy chłopcy chcieli być Jankiem Kosem, ewentualnie Grigorijem lub Gustlikiem, w ostateczności psem Szarikiem. Dziewczynki chciały być Marusią.
Serial nadmiernie gloryfikował bohaterstwo polskiego żołnierza, ale nie był koturnowy, czy zbyt patetyczny; jego mocne strony, to sprawna realizacja i sceny komediowe. W 2006 roku Telewizja Polaka wycofała serial z emisji jako przykład peerelowskiej propagandy, zwłaszcza w kwestii przyjaźni polsko - radzieckiej. Jednak uważny widz dostrzeże wątki wręcz antypropagandowe - Janek Kos trafił do wojska z południowo-wschodnich krańców Rosji przy granicy z Japonią. Prawdopodobnie wraz z rodziną musiał być ofiarą wywózki, choć z uwagi na cenzurę, kwestia musiała pozostać niedookreślona. Ojciec Janka był przedwojennym oficerem, obrońcą Westerplatte.