Czytaj też:
Pro i kontra: Epos czy tani melodramat
Aktualizacja: 29.09.2011 03:54 Publikacja: 29.09.2011 03:54
Foto: Archiwum
Głównym bohaterem jest Janek Krynicki (Szyc), poeta z pułku ułanów, który rusza na wojnę z Armią Czerwoną. Mógłby być potomkiem Andrzeja Kmicica. Z taką samą swobodą fechtuje szablą, ma niepohamowany apetyt na życie i zostaje oskarżony o zdradę, by w końcu okazać się bohaterem. Żona Janka, szansonistka Ola (Urbańska), przypomina zaś Sienkiewiczowską Helenę – wierną ukochanemu i gotową do czynu, gdy zajdzie potrzeba.
Tych dwoje – jak w staroświeckim melodramacie – rozdzieli wojna, ale potem połączy łaskawy los. W międzyczasie Janek dostanie się do bolszewickiej niewoli i pod okiem polskiego czekisty (świetny Ferency) pozbędzie się złudzeń co do ideałów rewolucji proletariatu. Tymczasem Ola odeprze brutalne zaloty jednego z oficerów (karykaturalny Bończak) i stanie do boju w obronie Warszawy. Najpierw jako pielęgniarka, a potem strzelec kładący pokotem bolszewików serią z cekaemu.
W tle oglądamy Polskę. Podobnie jak u Sienkiewicza – z początku skłóconą i słabą, ale w najważniejszym momencie gotową do zrywu przeciw wrogowi.
Jerzy Hoffman – który w przeszłości kapitalnie zekranizował „Trylogię" – czerpie z ducha Sienkiewiczowskiej prozy. Tyle że scenariusz „1920 Bitwy Warszawskiej", napisany z Jarosławem Sokołem, przypomina bardziej nakreślony grubą krechą szkic fabuły i postaci niż barwną, pełnokrwistą opowieść o polskiej wiktorii. Rwie się, jakby przed realizacją został pocięty ułańską szablą, co najlepiej widać w zbyt pobieżnie zilustrowanych losach Janka i przedstawieniu przebiegu kampanii.
Twórcy zastosowali schemat znany z fabularyzowanych dokumentów. Najpierw przywódcy walczących stron stoją przy mapach i tłumaczą swoje racje (tu broni się jedynie Olbrychski grający marszałka Piłsudskiego). Następnie armie maszerują lub ruszają do boju z gromkim „uraaa!". Tak można budować dramaturgię w filmie edukacyjnym o historii, a nie obrazie batalistycznym, gdzie liczy się precyzyjne łączenie wojennych epizodów w epicką całość (niedościgniony przykład to „Szeregowiec Ryan").
Zabrakło też wyczucia przy użyciu 3D. Ta technika jest wręcz stworzona do pokazywania z rozmachem przemarszu wojsk (wspaniałe ujęcia konnej armii Budionnego) i walki w zwarciu. Ale może zamienić kino wojenne w kicz, gdy epatuje nakręconymi w zwolnionym tempie scenami lecących w powietrzu krzyży lub padających pod gradem kul bohaterów.
Dramat historyczny, Polska 2011, reż. Jerzy Hoffman, wyk. Borys Szyc, Natasza Urbańska, Daniel Olbrychski.
Wojna polsko-bolszewicka pojawiła się na ekranach kin niemal na gorąco. Już 25 czerwca 1920 r. w trakcie walk odbyła się premiera filmu ? „Dla ciebie, Polsko" Antoniego Bednarczyka poświęconego wydarzeniom z wiosny 1919 r., gdy Wojsko Polskie odebrało Rosjanom Wilno. W listopadzie tego samego roku pokazano agitacyjne ? „Bohaterstwo polskiego skauta" Ryszarda Bolesławskiego. Reżyser ten zrealizował również, bezpośrednio po wydarzeniach, o których opowiadał, niekwestionowany przebój kina narodowego – ? „Cud nad Wisłą" (1921 r.). Jego akcja rozgrywa się od Wigilii 1919 r. po finałową, zwycięską bitwę nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. Zleceniodawcą było Ministerstwo Spraw Wojskowych. Z kolei ? „Miłość przez ogień i krew" (1924 r.) Jana Kucharskiego przywołała wydarzenia ze stycznia 1920 r., a głównymi postaciami byli m.in. Piłsudski, Witos i Lenin. Grupie ochotników – lotników amerykańskich, którzy w szeregach armii polskiej walczyli z bolszewikami, poświęcona jest ? „Gwiaździsta eskadra" (1930) Leonarda Buczkowskiego według scenariusza Janusza Meissnera. A potem długa, długa przerwa aż do filmu Jerzego Hoffmana i 13-odcinkowego telewizyjnego serialu historyczno-przygodowego ? „1920 Wojna i miłość" (2011 r.) Macieja Migasa według scenariusza Janusza Petelskiego i Roberta Miękusa. Przedstawia on losy trzech żołnierzy z trzech zaborów, ich przyjaźń i związki z kobietami, ale przede wszystkim przeciwstawienie się bolszewickiej nawale zagrażającej nie tylko granicom Polski, lecz także całej cywilizacji europejskiej. W postać marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się Mirosław Baka.
m. sa., fot. Forum
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Czytaj też:
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Angielska Premier League wraca do Canal+, który podpisał umowę na pokazywanie tamtejszych rozgrywek w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas