Film "Miłość" opowiada o parze staruszków, których uczucie zostaje wystawione na próbę przez starość i chorobę. Canneńska publiczność długo oklaskiwała reżysera, który w 2009 roku zdobył Złotą Palmę za "Białą wstążkę" i jego aktorów - 81-letniego Jeana-Louisa Trintignanta i 85-letnią Emmanuelle Riva. Przewodniczący jury Nanni Moretti podkreślił jak ważny był ich udział w tym filmie.

Zobacz galerię zdjęć

- Dochodząc do pewnego wieku bez wyjątku zderzamy się z cierpieniem kogoś, kogo kochamy - wyjaśnił Haneke. Swoich aktorów nazwał "esencją filmu". Córkę filmowej pary zagrała francuska aktorka Isabelle Huppert.

Grand Prix otrzymał włoski obraz "Reality" Matteo Garrone. Tym razem reżyser "Gomorry" stworzył satyrę na reality show, opowiedział historię Luciano, przeciętnego Włocha, właściciela straganu rybnego, który zatęsknił za sławą i dla niej popadł w obłęd.

Nagroda Jury, w którego skład w tym roku wchodzili: włoski reżyser Nanni Moretti, niemiecka aktorka Diane Kruger, brytyjski aktor Ewan Mc Gregor, palestyńska aktorka i reżyserka Hiam Abbass, francuski projektant mody Jean-Paul Gaultier, brytyjski reżyser i scenarzysta Andrea Arnold, haitański reżyser i producent Raoul Peck, francuska aktorka Emmanuelle Devos oraz amerykański reżyser i producent Alexander Payne, trafiła do filmu "The Angels' Share" Kena Loacha, który opowiada o grupie bezrobotnych z Glasgow.

Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymał Cristian Mungiu za film "Beyond the Hills" ("Za Wzgórzami"). Tym razem w klasztorze zamknął dwie miłości - do Boga i człowieka. W 2007 roku ten rumuński reżyser otrzymał Złotą Palmą za "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni". Jury doceniło również grające w "Za Wzgórzami" debiutantki Cosminę Stratan i Cristinę Flutur. wyróżniło je w kategorii najlepsza rola żeńska.

Za najlepszą rolą męską nagrodzony został duński aktor Mads Mikkelsen, wystąpił w filmie "The Hunt" Thomasa Vinterberga.

Nagrodę za najlepszą reżyserię dostał Carlos Reygadas z Meksyku za "Post Tenebras Lux".

Złotą Palmę za najlepszy film krótki odebrał reżyser L. Rezan Yesilba, za "Sessiz-be deng" ("Cisza").