W programie, wsp?łorganizowanego przez Filmotekę Narodową przeglądu, są filmy fabularne i dokumentalne, przedwojenne i powojenne, pokazujące bogactwo kultury, relacje polsko-żydowskie, dramatyczne wydarzenia czasu wojny, jak i adaptacje dzieł literackich.
W repertuarze inaugurującego wieczoru znajduje się m.in. film Jolanty Dylewskiej „Po-lin. Okruchy pamięci”, oparty na amatorskich filmach Żyd?w, którzy wyemigrowali przed wojną do USA , a potem przyjeżdżali do Polski, aby odwiedzić rodzinne strony. Dzięki nim ocalał skrawek tamtego świata, którego już nie ma – Polski z lat 30., w której żyły obok siebie dwie kultury: polska i żydowska.
W niedzielę można zobaczyć „Austerię”, adaptację książki Juliana Stryjkowkiego w reż. Jerzego Kawalerowicza, nagrodzoną Złotymi Lwami w Gdańsku w 1984 r. Słynny metaforyczny obraz końca epoki rozgrywa się w przededniu I wojny światowej. Pokazuje świat chasydzkich Żydów. Przypomina fresk przedstawiający sądny dzień dosłownie i w przenośni, uświadamiając, że każda wojna niesie perspektywę zagłady.
Tego samego dnia prezentowany jest także film dokumentalny „Jej teatr” w
reż. Władysława Norberta, poświęcony wybitnej aktorce żydowskiego pochodzenia – Idzie Kamińskiej. Debiutowała na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie, który założyli jej rodzice. W latach 1949–1953 była dyrektorem Teatru Żydowskiego w Łodzi, następnie Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i Teatru Żydowskiego w Warszawie (1955-1968). W 1967 dostała nominację do Oscara za rolę sklepikarki w czechosłowackim filmie „Sklep przy głównej ulicy” w reżyserii Jána Kadára i Elmara Klosa.