- Martin Scorsese jeszcze na studiach w Nowym Jorku zaczął poznawać polskie kino i stał się jego wielkim fanem – opowiada Jacek Sosnowski, główny producent projektu „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina". - Przez kolejne lata wiele filmów stało się dla niego szczególnie ważnych i oglądał je wielokrotnie. Dzięki programowi rekonstrukcji i digitalizacji polskiego dziedzictwa filmowego powstała możliwość zaprezentowania szerokiej publiczności tychże filmów w doskonałej jakości i w nowoczesnej atrakcyjnej formie. Martin Scorsese osobiście wybrał filmy z listy ponad 120 tytułów i jest pod ogromnym wrażeniem jakości i skali polskiego programu digitalizacji.
- Ważne jest to, że filmy zostały wybrane spośród tych, które zostały poddane procesom pełnej rekonstrukcji cyfrowej oraz fakt, że przegląd - współfinansowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Instytut Adama Mickiewicza ma, poza unikatową na skalę światową sposobnością propagowania polskiej sztuki filmowej, także wymiar ekonomiczny, ponieważ pokazy mają charakter komercyjny, a część powstałego w ten sposób przychodu wróci do Polski – podkreśla Maciej Molewski z KinoRP.
W Polsce wyselekcjonowany przez Martina Scorsese zestaw klasyki polskiego kina ma być pokazany wiosną 2014 r.
Program
Dokładny plan projekcji zostanie udostępniony na stronie www.mspresents.com oraz na www.facebook.com/mspresents
Przegląd powstał we współpracy między Fundacją Propaganda, DI Factory, Cyfrowym Repozytorium Filmowym, Film Foundation oraz Milestone Film Distribution z udziałem studiów filmowych Kadr, Tor i Zebra, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem strategicznym przeglądu jest Narodowy Instytut Audiowizualny.