Wiceminister Kacperczyk, a także wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, uczestniczyły w zorganizowanym w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach III Forum Współpracy Gospodarczej Afryka – Europa Centralna. Gośćmi Forum byli też m.in. przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej Nkosazana Dlamini-Zuma oraz minister spraw zagranicznych Senegalu Mankeur Ndiaye.
Wiceszefowa MSZ mówiła, że jeszcze kilka lat temu dyskusja na Kongresie o budowaniu relacji z Afryką odbywała się wyłącznie w gronie Polaków. Przypomniała, że w ostatnich latach w państwach afrykańskich miało miejsce wiele wizyt przedstawicieli polskiego rządu, parlamentu oraz biznesu. W wizytach rządowych m.in. w Nigerii, Angoli, Republice Konga, Etiopii, Angoli, RPA, Zambii czy Ghanie uczestniczyło ponad 300 polskich przedsiębiorców. Jednocześnie Polska gościła ponad 100 różnych delegacji z krajów afrykańskich.
„Trwa wymiana polityczna, ale też biznesowa i międzyludzka. Na zaproszenie Kongresu, ale też ministerstwa spraw zagranicznych, w Kongresie bierze udział grupa absolwentów z państw afrykańskich, którzy studiowali w Polsce i mają teraz możliwość spotkania się z polskimi przedsiębiorcami, polską administracją z organizacjami pozarządowymi. To nowy kierunek zaangażowania w budowanie relacji, jakie podjęliśmy dwa lata temu" - wskazała Kacperczyk.
Zaznaczyła, że strona polska ma świadomość konieczności budowania wielopłaszczyznowych, głębokich relacji z Afryką, wykraczających poza prostą relację kupno-sprzedaż. Ma też zidentyfikowane obszary współpracy, jak szeroko pojęte rolnictwo (jego rozwój i modernizacja wraz z przetwórstwem i magazynowaniem), sfera innowacji, sektory IT, ICT i nowych technologii, a także sektor energetyki i wydobycia (m.in. Grupa Azoty w Senegalu), transport, infrastruktura czy budownictwo.
„W naszym podejściu do współpracy z Afryką nowym elementem, który staramy się rozwijać, jest nie tylko współpraca z poszczególnymi państwami, ale też bardziej strategiczne patrzenie na współpracę w ujęciu regionalnym i współpracę z organizacjami regionalnymi. O tym, że dużo się już wydarzyło pokazują dane statystyczne - w latach 2012-2014 dynamika eksportu to 37 proc." - przypomniała wiceszefowa MSZ.