Już w poniedziałek rozpoczyna się XI Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) w Katowicach – jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie Środkowej.
Jak co roku międzynarodowe grono przedsiębiorców, inwestorów i ekspertów przy udziale polityków z Polski, Unii Europejskiej i świata będzie uczestniczyć w wielu dyskusjach i spotkaniach, współtworząc szeroki nurt europejskiej debaty na kluczowe dla regionu tematy.
O perspektywach dla polskiej energetyki i gospodarki surowcowej już w pierwszym dniu Kongresu dyskutować będą uczestnicy kluczowej dla sektora sesji „PEP2040. Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki". Gospodarzem sesji jest partner tegorocznej edycji EKG – Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), który reprezentuje na Kongresie sektor energetyczny.
W debacie, z wystąpieniem wprowadzającym Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii, wezmą udział prezesi najważniejszych spółek sektora. Będą oni dyskutować między innymi o perspektywach i trendach w światowej energetyce, globalnej polityce klimatycznej oraz transformacji energetycznej.
Transformacja sektora
Dokumentem, wokół którego koncentrować się będzie debata, wytyczającym kierunki rozwoju polskiej energetyki na najbliższe dekady i określającym ramy, w których funkcjonować będą wszyscy uczestnicy rynku energii i paliw, jest projekt polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040). Zdaniem rządu PEP2040 to wyraz dbałości o fundament silnego państwa, jakim zgodnie ze strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnym poszanowaniu celów środowiskowych.