Dokument opisuje zasady importu towarów do Wielkiej Brytanii. W przyjętym modelu zastosowano nowe podejście do kontroli bezpieczeństwa procesu importu towarów, jak również do kontroli sanitarnych i fitosanitarnych. Kontrole te dotyczą wwozu żywych zwierząt, zarodków produktów pochodzenia zwierzęcego, roślin i produktów roślinnych.
Regulacje oparto na nowym, prostszym systemie informatycznym Single Trade Window i na przypisaniu kategorii ryzyka konkretnym produktom. Towary niskiego ryzyka, czyli produkty przetworzone pochodzenia zwierzęcego i odzwierzęcego oraz niektóre produkty rybne, nie muszą posiadać certyfikatu zdrowia i podlegają minimalnym kontrolom granicznym. Większość produktów nieprzetworzonych, w tym surowe mięso, nabiał, produkty pochodzenia zwierzęcego i odzwierzęce wykorzystywane w paszach, stanowią towary średniego ryzyka, przy czym obecnie większość produktów eksportowanych przez Polskę do Wielkiej Brytanii znajduje się właśnie w tej grupie. Ich przewóz każdorazowo wymaga prenotyfikacji w systemie celnym i kontroli dokumentów na granicy, w tym świadectwa zdrowia, jednak kontrole fizyczne mają być wyrywkowe.
Czytaj więcej
Plan szczegółowej kontroli granicznej produktów spożywczych, którego wprowadzenie we Wielkiej Brytanii do niedawna planowano na październik br., został przełożony już piąty raz. Tym razem na styczeń przyszłego roku.
W przypadku towarów wysokiego ryzyka – żywych zwierząt, a także produktów pochodzących z państw lub regionów stwarzających zagrożenie chorobowe bądź innych naruszających bezpieczeństwo biologiczne – przewoźnicy muszą liczyć się z pełnym zakresem kontroli: dokumentów, fizycznego stanu przewożonych zwierząt, włącznie z koniecznością prenotyfikacji celnej i okazaniem eksportowego certyfikatu zdrowia. Wobec przewozu roślin, które do tej pory podlegały kontroli niezależnie od ich typu, po zmianie będzie ona konieczna wyłącznie dla przewozu roślin z grupy najwyższego ryzyka, tzn. stanowiących zagrożenie biologiczne.
Program Trusted Trader
Zaufani, rzetelni odbiorcy, którzy przedstawią dowody na spełnienie wymogów i standardów regulacyjnych, mogą zostać objęci pilotażowym program Trusted Trader kwalifikującym ich do ułatwień dokumentacyjno-administracyjnych usprawniających import.
Zmiany opisane w Border Target Operating Model zostaną wprowadzone stopniowo: zimą, wiosną i jesienią 2024 roku. Pierwszy etap rozpocznie się już 31 stycznia – od tego dnia zajdzie konieczność przedstawiania świadectw zdrowia przy przywozie z Unii Europejskiej produktów zwierzęcych, roślin i produktów roślinnych średniego ryzyka oraz żywności i pasz niepochodzących od zwierząt wysokiego ryzyka, a także zostaną zniesione wymogi wstępnego powiadamiania dla roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka z Unii.
Mateusz Pernak, ekspert TC Kancelarii Prawnej, odnosząc się do zawiłości przepisów i potrzeby szerzenia świadomości odnośnie wymogów i regulacji funkcjonujących od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, następująco skomentował zmiany: „mają ustabilizować tę sytuację i ułatwić działanie na terenie Zjednoczonego Królestwa firmom transportowym, które już na nim operują oraz zachęcić nowe do podejmowania współpracy z brytyjskimi firmami”.