Prosto z Krynicy: Banki straszą kryzysem?

Polscy bankowcy boją się kryzysu w UE. Na ile to czarnowidztwo a na ile realne zagrożenie? Odpowiada w programie Prosto z Krynicy Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Aktualizacja: 04.09.2018 15:41 Publikacja: 04.09.2018 15:31

Prosto z Krynicy: Banki straszą kryzysem?

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Z ankiety ZBP wynika, że trzy czwarte polskich bankowców obawia się kryzysu w UE w najbliższych pięciu latach i jako główny powód wskazują dezintegrację UE. Dlaczego to jest zagrożenie?

Siła UE, budowana przez ostatnie kilkadziesiąt lat, ten wielki wysiłek po II wojnie światowej, zaowocowała dużym rozwojem wielu krajów europejskich. W tym tych, które przystąpiły do UE, jak Polska, w ostatnich kilkunastu latach. Następują pewne działania dezintegracyjne, to głównie Brexit, ale są też problemy Cypru, Włoch, Grecji, do tego kłopoty ma Turcja i Ukraina, pogorszyły się stosunki z USA. Niepokój bankowców, odzwierciedlony w naszych badaniach, wskazuje, że jeśli te problemy UE i niektórych jej krajów będą się nasilać, to prawdopodobieństwo kłopotów gospodarczych i kryzysu w Europie jest wyższe. Po raz pierwszy tak dużo osób wyraziło zaniepokojenie. Dla mnie to sygnał, że politycy, przedsiębiorcy, naukowcy, ludzie opinii powinni podjąć działania sprzyjające porozumieniu i rozwiązywaniu problemów. Nie traktuję tych wyników jako czarną wizję, która z pewnością się spełni. Ale to ostrzeżenie.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem