Publikacja przygotowana we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Funduszy Norweskich i EOG, pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu
Z pomocą przychodzą Fundusze Norweskie i EOG, które w dziedzinie zdrowia publicznego zasilą ten obszar finansowo. Fundusze Norweskie i EOG to bezzwrotna pomocą przyznaną przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein 16 państwom członkowskim Unii Europejskiej (UE) w zamian za korzystanie przez donatorów z pełnego dostępu do rynków UE. Za koordynację wdrażania Funduszy Norweskich i EOG w Polsce odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a operatorem Programu Zdrowie jest Ministerstwo Zdrowia. Projekty w ramach tego programu są wieloletnie i będą realizowane do 2024 roku. Celem programu jest zmniejszanie społecznych nierówności w dostępie do służby zdrowia. Odbędzie się to przez działania w dwóch obszarach. Pierwszy obszar obejmuje działania związane z telemedycyną i polityką e-zdrowia, drugi związany jest ze zdrowym stylem życia dzieci i młodzieży oraz środowiskowym modelem opieki psychiatrycznej.
Najpierw nabory na e-zdrowie
Wsparcie w ramach Programu Zdrowie skierowane jest do szpitali ponadregionalnych i instytutów naukowych, będących częścią systemu ochrony zdrowia. Placówki będą mogły starać się o środki w wysokości od 200 do 675 tys. euro na projekty z zakresu rozwiązań telemedycznych i e-zdrowia w wybranych działach medycyny, np. kardiologii, geriatrii, psychiatrii, opieki paliatywnej i chorób przewlekłych. Szpitale i instytuty będą wybierane w formule otwartych naborów wniosków.
- Nabór ruszy w drugiej połowie 2021 roku – zapowiada Maciej Aulak, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
– Nabór będzie miał charakter otwartego konkursu. Na rynku jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, dlatego przewidujemy bardzo dużą konkurencję – dodaje Maciej Aulak.