Sprawdź kontrahenta zanim zdecydujesz o współpracy
Na koniec września zaległości przedsiębiorstw widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK zbliżyły się do 34,4 mld zł, od marca wzrosły o ponad 1,2 mld zł. Problemy z rozliczeniami z partnerami biznesowymi i bankami ma o ponad 6 tys. firm więcej niż po I kw. tego roku, łącznie niemal 321 tys. działających, zawieszonych i zamkniętych przedsiębiorstw. Analitycy są zgodni, iż liczby te będą rosły.
Sprawdzenie partnera biznesowego może zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy lub towaru, a co za tym idzie - uchronić przed koniecznością uporczywego upominania się, a niekiedy nawet walki o należną zapłatę. Weryfikacja kontrahenta nie musi wiązać się z koniecznością ponoszenia dużych kosztów. Istnieje wiele bezpłatnych sposobów weryfikowania, np. w KRS, za pomocą którego przedsiębiorca może obecnie skontrolować składane przez firmę sprawozdania finansowe. Sprawdzenie kondycji finansowej firmy umożliwiają także takie serwisy jak Biuro Informacji Gospodarczej czy Biuro Informacji Kredytowej. Przedstawione tam dane pokazują obraz zdolności przedsiębiorcy do regulowania jego zobowiązań. Pobierając raport o firmie można np. otrzymać informacje, że ma ona jakieś długi, albo że płaci swoje zobowiązania terminowo. Ta druga informacja pozwoli upewnić się, że jest to podmiot działający już jakiś czas na rynku, rzetelnie obsługujący zobowiązania, przynajmniej te zgłaszane do BIG.
Weryfikacja kontrahenta przed nawiązaniem z nim współpracy pozwoli uniknąć zaangażowania się w projekt z podmiotem, który ma niepewną sytuację finansową i być może inne niezapłacone faktury – mówi Patrycja Dados z Kancelarii Grabowski i Wspólnicy. Pozwoli to ocenić szanse na to, czy dany kontrahent wywiąże się z przyjmowanych na siebie zobowiązań. Całkowicie ryzyka związanego z kontrahentami nie da się oczywiście wyeliminować. Jeżeli przedsiębiorca zaangażuje się w relację z nieuczciwym lub po prostu niewypłacalnym kontrahentem, ma do dyspozycji szereg działań windykacyjnych. Jednak ich podjęcie wiąże się nie tylko z niepotrzebną stratą czasu, ale także dodatkowych pieniędzy, zwłaszcza jeżeli konieczne okaże się wystąpienie na drogę sądową – dodaje Patrycja Dados.
Liczba niewypłacalności polskich firm opublikowanych w Monitorach Sądowych i Gospodarczych była w trzecim kwartale na rekordowym poziomie – 369. W ciągu 3 kwartałów 2020 opublikowano informacje o 849 niewypłacalnych podmiotach, tj. o 12 proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej w obecnej dekadzie