– Wciąż czekamy na akceptację prospektu przez Komisję Nadzoru Finansowego, i pewnie zadebiutujemy na początku 2008 r. – mówi „Rz” Aliona Osmolovska kierująca departamentem relacji inwestorskich w spółce XXI Century Investments. – Nie skomentuję plotek pojawiających się w Polsce, że upublicznimy w Warszawie 20 proc. akcji. Jedno jest pewne, będziemy jedną z największych firm na parkiecie, spełniającą wymogi wejścia do WIG20 – dodaje. Ten ukraiński deweloper realizuje projekty mieszkaniowe, biurowe, hotelowe i centra handlowe. Działa głównie w swojej ojczyźnie. Od grudnia 2005 r. jego akcje notowane są na londyńskim alternatywnym parkiecie AIM. Wartość rynkowa wszystkich projektów spółki wynosi ok. 1,5 mld dolarów.

Prospekt emisyjny złożył w KNF także brytyjski deweloper Atlas Estates Limited. Działa na rynkach polskim, słowackim, węgierskim i rumuńskim. Na koniec 2006 r. jego aktywa sięgały 312 mln euro, z czego większość, prawie 190 mln euro, przypadała na polski rynek. Firma jest właścicielem m.in. warszawskiego hotelu Hilton czy biurowca Millennium Plaza. Także ta spółka, od marca 2006 r., notowana jest na londyńskim AIM.

Kolejny deweloper w kolejce na parkiet to luksemburskie Centrum Development & Investments. Spółka złożyła prospekt u luksemburskiego odpowiednika naszej KNF. Także w jego przypadku nie wiemy jeszcze, ile pieniędzy firma chciałaby pozyskać z giełdy. Wiadomo, że w najbliższych pięciu latach przeznaczy na inwestycje ponad 2 mld zł, z czego większość będzie stanowiło finansowanie zewnętrzne. CDI to m.in. właściciel zabytkowego wrocławskiego domu towarowego Renoma czy warszawskich Warsa i Sawy. Kapitał własny przekracza 750 mln zł. Prospekt ma już zatwierdzony znany głównie z inwestycji mieszkaniowych w Warszawie Ronson. Jutro kończą się zapisy na jego akcje, a pierwsze notowanie planowane jest na 5 listopada. Firma chce pozyskać z rynku 280 mln zł. Druga ze spółek z zatwierdzonym już prospektem to szwedzki Reinhold. Jej debiut może nastąpić 15 listopada i ma przynieść ok. 60 mln zł.

Na rynku pojawiają się plotki o kilku kolejnych deweloperach myślących o giełdzie. To m.in. WAN, Marvipol czy Robyg. O konkretach nie chcą jednak rozmawiać. – Akcjonariusze Robyg SA rozważają różne drogi pozyskania środków. Wśród analizowanych opcji jest i pozyskanie kapitału z giełdy. Jest jednak zbyt wcześnie na określenie, czy i kiedy taka emisja byłaby przeprowadzana – powiedział „Rz” Oscar Kazanelson, przedstawiciel Robyga.