– Zrobiliśmy to w interesie klientów, aby maksymalnie ograniczyć ich straty – mówi „Rz” Jan Mieczkowski, prezes [link=http://dws.com.pl/PL/showpage.aspx?pageid=1]DWS TFI[/link].
DWS nie może wycenić jednostek swoich trzech funduszy. O sprawie poinformował wczorajszy „Puls Biznesu”. W funduszach Płynna Lokata, Płynna Lokata Plus i Dłużnych Papierów Wartościowych zgromadzonych jest ponad 300 mln zł, z czego 80 mln zł zainwestowanych zostało w dwie podobne obligacje strukturyzowane wystawione przez Deutsche Bank, który pośrednio jest właścicielem towarzystwa.
– Tym inwestycjom towarzyszyło założenie, że wiarygodność kredytowa państw z naszego regionu nie ulegnie pogorszeniu, zwłaszcza w odniesieniu do Polski. Po upadku banku Lehman Brothers okazało się inaczej – zaznacza szef DWS TFI.
W przypadku jednej obligacji doszło już do automatycznego zamknięcia inwestycji ze względu na wysoką stratę, natomiast próba wyceny i niedoprowadzenia do zamknięcia drugiego produktu spowodowała, że zarząd DWS TFI postanowił zawiesić zbywanie jednostek swoich trzech funduszy.
Zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych towarzystwo może zawiesić zbywanie jednostek uczestnictwa funduszu na nie dłużej niż dwa tygodnie. Jednak może do tego dojść tylko wtedy, gdy nie może dokonać wiarygodnej wyceny istotnej części aktywów funduszu z przyczyn niezależnych od niego. – Zawieszenie wypłat absolutnie nie zagraża utratą aktywów przez klientów towarzystwa. Może być to nawet korzystne dla klientów, jeżeli rzeczywiście nie można dokonać wyceny jednostki – mówi Katarzyna Biela z KNF. – Komisja sprawdzi, czy decyzja DWS Polska TFI o zawieszeniu wyceny oraz odkupu jmiała uzasadnienie i czy była zgodna z prawem.