Podkreślają, że są one zdominowane przez dolara, a w obecnym czasie nie jest to najbezpieczniejsza waluta na rynku.
[wyimek]65 proc. według MFW wynosi udział dolarów w rezerwach banków centralnych na świecie [/wyimek]
– Musimy zadbać o lepszą koordynację polityki walutowej – stwierdziła minister gospodarki Francji Christine Lagarde. – Pozycja niektórych walut uległa zmianie w wyniku kryzysu, z kolei nie bez znaczenia są obecnie waluty krajów rynków wschodzących. Jednocześnie rząd Rosji przyznaje, że nie widzi zamiennika dla dolara i euro. – Dolar i system oparty na dolarze i euro wykazały, że są wadliwe. Ale jestem realistą i rozumiem, że dziś nie ma alternatywy dla dolara i europejskiej waluty – powiedział w wywiadzie dla włoskich mediów prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Pozornie.
Moment pojawienia się tego tematu nie jest przypadkowy – w najbliższą środę we włoskim mieście L’Aquila spotkają się przywódcy państw G8. W szczycie wezmą też udział Chiny i Brazylia. Rozmowy mają dotyczyć m.in. światowego systemu rezerw. Rosji zależy, aby trafiły one na moment osłabienia dolara, ponieważ ma własną wizję stworzenia nowej waluty światowej. Dopuszcza też możliwość zebrania w koszyku kilku regionalnych walut – zapewne także rubla.
Rosja ma poparcie w Chinach, którym również byłby na rękę spadek pozycji dolara. – Powinien powstać system stabilizacji wartości walut rezerwowych – uważa Zeng Peiyan, były wicepremier Chin. Dywersyfikacji indyjskich rezerwy walutowych wartych 264,6 mld dolarów domaga się też doradca ekonomiczny premiera Indii Manmohana Singha.