Najbardziej popularna jest karta kredytowa Pekao/Orkiestra (standard i gold). Znajduje się ona w ofercie banku od 2003 roku. Umożliwia wspieranie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za każdą operację przeprowadzoną kartą na konto fundacji wpływa 1 zł od posiadacza karty i 1 zł od banku. Ponadto bank przekazuje fundacji połowę rocznej opłaty za wydanie każdej karty.
Klienci Pekao SA od dwóch lat mogą też otrzymać kartę kredytową przygotowaną we współpracy z Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową (ofertę taką ma też bank BPH). Wspiera ona Akademicki Zespół Opieki Paliatywnej opiekujący się dziećmi w najpoważniejszym stadium choroby nowotworowej (białaczka). Bank przekazuje fundacji 0,25 proc. wartości transakcji bezgotówkowych.
W Pekao SA można także dostać Kartę Maltańską (kredytowa; w ofercie od 2008 r.). Umożliwia ona wspieranie działań o charakterze charytatywnym i humanitarnym na rzecz chorych, ubogich oraz społeczności lokalnych. Działania te są inicjowane przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”. – Bank przekazuje na konto fundacji część wpływów z tytułu opłaty rocznej za kartę oraz część zysków z operacji bezgotówkowych dokonanych taką kartą – mówi Kamil Olak.
[srodtytul]Nie tylko akcje humanitarne[/srodtytul]
Od 2001 r. karty affinity proponuje też Bank Zachodni WBK. Do tej pory wydał ok. 70 tys. takich kart kredytowych we współpracy m.in. z Polską Akcją Humanitarną „Pajacyk”, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Wrocławskim, Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetem Jagiellońskim, Leszczyńskim Stowarzyszeniem Handlowców „Starówka”.
– Ze względu na umowy nie możemy ujawniać szczegółów dotyczących finansów – informuje Grzegorz Adamski z BZ WBK. Dodaje, że w ramach współpracy z organizacjami charytatywnymi bank przekazuje część swoich wpływów za wydanie karty oraz część należności od sprzedawców za obsługę płatności bezgotówkowych. Nie zawsze jednak obie te formy wsparcia są łączone.