Ogólna zasada jest taka, że im wyższe sumy ubezpieczenia limitujące np. koszty leczenia pokrywane przez towarzystwo, tym lepiej. Bo wtedy jest większa gwarancja, że w razie potrzeby otrzymamy wystarczającą pomoc.
Zobacz koszt wizyty u lekarza za granicą
– Wiele z niefortunnych okoliczności może wystąpić jednocześnie. Taka kumulacja nieszczęśliwych zdarzeń może naprawdę słono kosztować i sprawić, że zamiast wspominać podróż, będziemy chcieli o niej jak najszybciej zapomnieć – mówi Małgorzata Cieślak, ekspert ds. ubezpieczeń w mBanku.
Zobacz, ile kosztuje leczenie ambulatoryjne za granicą
Oczywiście, ubezpieczenie z szerokim zakresem ochrony (obejmujące wiele potencjalnych zdarzeń) i z wysoką sumą ubezpieczenia jest dużo droższe; cena zależy głównie od tych dwóch parametrów. Ale jeśli wybieramy się na zagraniczne wakacje organizowane przez biuro podróży, musimy pamiętać, że polisę z podstawowym zakresem dostajemy w pakiecie. Dlatego na własną rękę powinniśmy postarać się o ubezpieczenie spełniające indywidualne oczekiwania. Na przykład osoba uprawiająca sporty ekstremalne, przewlekle chora czy kobieta w ciąży nie mają co liczyć na sfinansowanie kosztów leczenia (związanych z ich specyficzną sytuacją) z podstawowej polisy.