Poinformowała o tym Krajowa Izba Rozliczeniowa, która jest operatorem PayByNet - systemu bezpośrednich i gwarantowanych płatności internetowych.
PayByNet umożliwia płacenie za zakupy w sklepach internetowych i dokonywanie opłat typu rachunki w tzw. e-urzędzie. Jest pierwszym w Polsce systemem przekazującym w trybie on-line informację o realizacji bezpośredniego przelewu pomiędzy klientem a e-sklepem lub e-urzędem, co ważne - bez konieczności posiadania przez obie strony rachunku w tym samym banku. Oznacza to, że zapłata za zakupy czy też opłata urzędowa przesyłana jest bezpośrednio z rachunku bankowego klienta na rachunek bankowy e-sklepu lub e-urzędu, bez wykorzystywania rachunków pośredniczących.
Wymiana informacji odbywa się w trybie on-line przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Dzięki temu e-sklep lub e-urząd otrzymuje potwierdzenie dokonanych przelewów wraz z gwarancją ich realizacji błyskawicznie, niemal w czasie rzeczywistym. A w przypadku e-sklepów jest to podstawą do wysyłki towaru. Zakupy realizowane są więc szybciej niż przy „tradycyjnych" transakcjach.
Z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wynika, że większość, bo aż 61 proc. Internautów, preferuje w sieci opłaty realizowane bezpośrednio z konta płacącego na konto sklepu.
- E-handel cieszy się w Polsce rosnącą popularnością i istotne tu jest, że środki przesyłane na konto odbiorcy są w pełnej kwocie, nie pomniejszone o prowizję pośredników, a rozliczenie następuje zbiorczo pod koniec miesiąca, co jest bardzo pomocne przy księgowaniu wpłat – wyjaśnia Artur Wojtczuk, dyrektor linii biznesowej płatności internetowe w KIR. — Płacąc za zakupy elektroniczne za pomocą systemu, w polu odbiorcy przelewu widać nie nazwę banku, lecz nazwę sklepu internetowego lub e-urzędu, do którego przelewa się pieniądze — dodaje.