Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.07.2025 20:35 Publikacja: 16.05.2025 08:05
Donald Trump
Foto: REUTERS/Brian Snyder
Słyszeliście o Robercie Niedźwieckim? Imię i nazwisko dość popularne, nieprawdaż? Ludzi o tym imieniu i nazwisku jest w Polsce bardzo wielu. Ale nie o nich chcę napisać. Ten, który przykuł moją uwagę, nazywał się Robert R. Niedzwiecki, był 22-latkiem z Grand Rapids w Michigan i uchodzi za pierwszego amerykańskiego żołnierza, który zginął w II wojnie światowej. Uchodzi, nie jest bowiem wcale pewne, czy zabito go jako pierwszego 7 grudnia 1941 roku podczas ataku na Pearl Harbor. Wiadomo natomiast na pewno, że to właśnie jego dotyczyła pierwsza depesza wysłana do USA z informacją o zabitym w wyniku ataku amerykańskim żołnierzu. O śmierci Roberta R. Niedzwieckiego lokalna gazeta informowała już drugiego dnia wojny, w poniedziałek 8 grudnia, zamieszczając przy tym zdjęcie jego smutnego ojca wpatrującego się w portret syna w mundurze. Rodzinę poinformowano, że przyczyną zgonu były rany od kuli z broni maszynowej i odłamków bomb. Wiadomo też, w jakiej formacji służył; był szeregowcem w korpusie sił powietrznych Stanów Zjednoczonych na lotnisku Wheeler Field, gdzie serwisował spadochrony. To lotnisko było pierwszym celem japońskich samolotów, zanim zaatakowały Pearl Harbor. Chodziło o sparaliżowanie amerykańskiego lotnictwa, by nie krzyżowało planów głównego nalotu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas