Trzymiesięczna stawka WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania wielu kredytów, wzrosła do niemal 4,9 proc.
Od końca czerwca, czyli od daty ostatniej podwyżki stóp procentowych dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej, trzymiesięczny WIBOR wzrósł o blisko 30 pkt bazowych. Duża część tego wzrostu miała miejsce w ostatnich dniach. Przekłada się to na wzrost oprocentowania każdego miliona złotych kredytu o 3 tys. zł w skali roku - bez żadnej decyzji RPP.
Walczą o finansowanie
Wzrost stóp rynku międzybankowego zazwyczaj wiąże się z podwyżkami stóp oficjalnych bądź z oczekiwaniami ich podniesienia. Obecnie jednak na rynku przeważają oczekiwania spadku stóp oficjalnych. Duża część analityków jest zdania, że pierwsza obniżka głównej stopy NBP będzie miała miejsce już wIkwartale2012 r. Co w takim razie spowodowało podniesienie się stawki rynku międzybankowego? - Zagraniczne banki starają się zapewnić sobie finansowanie na koniec roku. Część zawierała transakcje z polskimi bankami po stawkach znacznie odbiegających od poziomu WIBOR - tłumaczy Bartłomiej Małocha, diler BRE Banku.
Według ING Banku Śląskiego zagraniczni inwestorzy pozyskiwali ostatnio finansowanie w polskich bankach, godząc się na oprocentowanie przekraczające nawet 5 proc.
Zagraniczni gracze w kilkunastu ostatnich miesiącach mocno zwiększali zaangażowanie na polskim rynku długu. Jak wynika zdanych NBP, w okresie wrzesień2010 - sierpień2011 kupili obligacje o wartości blisko 9,3 mld euro (część tej kwoty przypadła na papiery emitowane specjalnie na rynki zagraniczne).