Nieoprocentowane konto osobiste albo lokata terminowa, która bardzo ogranicza dostęp do zdeponowanych pieniędzy – odkąd banki wprowadziły do oferty rachunki oszczędnościowe, nie musimy dokonywać takich wyborów. Możemy mieć rachunek z korzystnym oprocentowaniem i możliwością podejmowania gotówki bez zrywania umowy (na ogół raz w miesiącu bez dodatkowych opłat).
Początkowo konta oszczędnościowe w różnych bankach były bardzo podobne. Propozycje różniły się oprocentowaniem i wysokością prowizji za drugą oraz kolejne w miesiącu wypłaty środków. Obecnie różnic jest dużo więcej, ponieważ oferta została mocno rozbudowana (niektóre banki mają nawet po cztery typy takich rachunków).
Dziś dostępne są konta oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek, pozwalające unikać płacenia podatku Belki, i takie, w których odsetki dopisuje się raz w miesiącu. Stawka oprocentowania może rosnąć wraz z saldem albo być stała niezależnie od kwoty zgromadzonej na rachunku. Do niektórych kont oszczędnościowych da się wyrobić kartę płatniczą (choć jej funkcjonalność jest ograniczona). Bank może też wypłacać dodatkowe premie, np. za systematyczne oszczędzanie albo za zwiększanie salda w okresie promocji.
Dlatego teraz coraz częściej się zdarza, że oferta jest mało klarowana. Na przykład jedno z kont w Citi Handlowym jest tak skonstruowane, że oprocentowanie składa się z bazowego, premiowego i promocyjnego. Jeszcze bardziej skomplikowane wyliczenia prowadzi ING: osobno wylicza oprocentowanie podstawowe, bonus dla nowego klienta, bonus za dopłaty na rachunek i premię za przelewanie wynagrodzenia na konto osobiste w banku. Z kolei w Millennium na tym samym rachunku inaczej oprocentowane są nowe środki wpłacone w czasie promocji, a inaczej te, które trafiły do banku przed jej ogłoszeniem.
Samodzielny albo w pakiecie
W wielu bankach konto oszczędnościowe to część pakietu, którego podstawowym składnikiem jest rachunek osobisty, wtedy warunkiem otworzenia konta oszczędnościowego jest posiadanie ROR w tej samej instytucji. Inne banki nie stawiają takich formalnych ograniczeń, ale nawet wtedy warto rozważyć posiadanie obu rachunków w jednym miejscu. Przede wszystkim ułatwia to przekazywanie środków między nimi.