Żeby rozmawiać bez opłat z osobami znajdującymi się w dowolnym zakątku świata, trzeba mieć dostęp do Internetu (oczywiście płacimy za abonament internetowy), komputera lub nowoczesnego telefonu komórkowego. Łączymy się za pośrednictwem komunikatora internetowego, czyli programu do natychmiastowej komunikacji tekstowej lub głosowej. Należy go pobrać i zainstalować na komputerze. Do wyboru jest mnóstwo aplikacji, m.in. Skype, Gadu-Gadu, Tlen, Spik.

Do prowadzenia rozmowy konieczny jest mikrofon, najlepiej w wersji zintegrowanej ze słuchawkami (najtańsze już za kilkanaście złotych). Ale uwaga: nasz rozmówca też musi być podłączony do Internetu i powinien korzystać z tego samego komunikatora.

Jakość połączeń nie zawsze jest zadowalająca. Jeżeli okaże się zbyt słaba, można spróbować innego komunikatora lub połączeń o innej godzinie (kiedy sieć jest mniej obciążona).

Do komputera można podłączyć kamerę internetową (jest wbudowana w większość nowych laptopów); dzięki niej można widzieć rozmówcę. Jest to obecnie najtańsza i najprostsza metoda połączenia wideo.

Mobilne aplikacje do wyboru

Darmowe pogawędki przez komunikator można prowadzić także za pomocą nowoczesnej komórki. Na przykład Skype'a można pobrać na iPhone'a lub jeden z telefonów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Nie trzeba wtedy używać słuchawek i mikrofonu. Najlepiej takie rozmowy prowadzić w domu, w zasięgu domowej sieci bezprzewodowej.

Można również korzystać z pakietów mobilnego dostępu do Internetu, jakie kupuje się (lub dostaje w ramach abonamentu) od operatora sieci komórkowej. Jest to jednak metoda bardziej zawodna i nieco droższa. Warto wspomnieć, że o ile Skype'a można pobrać za darmo, o tyle mobilne Gadu-Gadu kosztuje niecałe 5 zł miesięcznie, nie licząc opłaty za mobilną transmisję danych.

Komunikatorów na nowoczesne komórki jest coraz więcej. Nie ma powodu, by ograniczać się do Skype'a czy Gadu-Gadu. Każdy sklep z mobilnymi aplikacjami oferuje wiele możliwości; większość dostępna jest dla użytkowników nowszych i bardziej zaawansowanych telefonów (choć nie tylko).

Nie przepłacisz

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Jeżeli nasz rozmówca nie chce lub nie może korzystać z komunikatora, nie znaczy to, że i my musimy rezygnować. Większość takich aplikacji umożliwia zwykłe połączenia telefoniczne na numer stacjonarny lub komórkowy na całym świecie. Nie są to połączenia darmowe, ale stawki są zazwyczaj znacznie atrakcyjniejsze niż w planach stacjonarnych lub komórkowych.

Na przykład dzwoniąc przez Skype'a na numer stacjonarny we Francji, zapłacimy 0,09 zł za minutę zamiast ponad 1 zł, jak to jest średnio w taryfach dużych operatorów telefonicznych. Wynika to z faktu, że znaczna część połączenia jest za darmo transferowana przez Internet i dopiero w kraju docelowym trafia do sieci telefonicznej, już według stawek lokalnych.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi polskiego systemu telefonii internetowej, np. IPfon, easycall czy Neofon wraz z polskim numerem abonenckim. Dzięki temu na numer ten można dzwonić według stawek krajowych (bo numer abonenta jest krajowy), a nie międzynarodowych. Osoba korzystająca z takiej usługi musi jednak odbierać połączenia na komputerze ewentualnie na telefonie komórkowym, o ile ten znajduje się w zasięgu Internetu. Rozwiązanie takie warto polecić Polakom wyjeżdżającym za granicę i chcącym mieć stały kontakt z bliskimi, którzy wolą korzystać ze zwykłych telefonów zamiast z komputera i Internetu.

Najlepiej z abonamentem

Z zebranych przez nas danych wynika, że połączenia przez komunikatory w popularnych kierunkach rzadko kosztują więcej niż 1 zł za minutę, nawet jeśli łączymy się z numerami komórkowymi (co zazwyczaj jest droższe). Na numery stacjonarne w odległych krajach często można dzwonić po takich samych stawkach jak w Polsce (np. minuta połączenia z Brazylią przez Skype'a kosztuje 0,12 zł, a przez Easycall 0,20 zł). To dobra oferta.

Trzeba jednak uważać, bo np. Skype jest konkurencyjny cenowo tylko dla klientów, którzy płacą abonament. Pozostałym do połączenia doliczana jest opłata za jego rozpoczęcie (0,19 zł). Przy długiej rozmowie nie ma to wielkiego znaczenia, ale przy krótkich, częstych połączeniach – już tak.