1,52 proc. wyniosła średnia stopa zwrotu z produktów strukturyzowanych zakończonych w pierwszym kwartale 2012 r. – wynika z wyliczeń portalu structus.pl. Po dwóch pierwszych miesiącach roku średnia stopa zwrotu wynosiła 1,13 proc.
– Po bardzo słabych dwóch pierwszych miesiącach mamy na rynku struktur lekkie ożywienie. W marcu odczuliśmy efekty wzrostu notowań surowców i światowych giełd, przez co wyniki zapadających struktur od razu były lepsze – mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance. W sumie od początku stycznia do końca marca zakończyło się łącznie 120 produktów. 44 (37 proc.) z nich przyniosło zysk. 65 zakończyło się zwrotem zainwestowanego kapitału. Straty przyniosło 11 produktów. Początek roku określić więc można jako słaby. W całym ubiegłym roku zysk przyniosło 51 proc. produktów.
Jedną z najlepszych inwestycji okazał się produkt Deutsche Bank PBC – db Gwarancja – Zyskowna Energia (1). Ta trzyletnia inwestycja zakończona pod koniec marca przyniosła inwestorom blisko 40 proc. zysku (13,27 proc. rocznie). Z kolei produkt firmy Expander – Salsa I w ciągu czterech lat przyniósł blisko 53 proc. zysku (13,14 proc. w skali roku). Połowa z najlepszych dziesięciu struktur z pierwszego kwartału 2012 r. zakończyła się w marcu. Mimo to Marcin Krasoń ostrzega przed nadmiernym optymizmem.
– Oprócz kilku dobrych wyników nadal masa struktur kończy się zwrotem kapitału lub nawet niewielką stratą. Uważam, że jeśli chodzi o wyniki, ten rok będzie gorszy od 2011 i raczej nie spodziewam się spektakularnych wyników na poziomie 20 czy 30 proc. rocznie. Wynik z pierwszego półrocza 2011, gdy średnia stopa zwrotu osiągnęła 4,88 proc., jest nieosiągalny. Gorsze wyniki przełożą się zapewne na spadek sprzedaży – tłumaczy analityk Open Finance. Szacuje się, że w ub.r. w produkty strukturyzowane zainwestowano ponad 10 mld zł.