Największą skutecznością tradycyjnie już wykazali się zarządzający funduszami pieniężnymi. Średnio 80 proc. z nich uzyskało wynik korzystniejszy od benchmarku. Jedynie w okresie dwóch lat wskaźnik ten spadł do około 60 proc.
Wciąż na czele rankingu znajduje się Idea Premium. Jej rezultaty inwestycyjne, zwłaszcza w długim terminie, są imponujące. Fundusz wypracował stopy zwrotu ponad dwukrotnie wyższe niż benchmark.
Teraz niestety pojawiły się problemy. Pisaliśmy już na łamach „Moich Pieniędzy", że Idea Premium ma w portfelu dużo papierów komercyjnych, co zwiększa ryzyko inwestycyjne. Wśród papierów tych znajdują się obligacje firmy DSS (budującej autostrady), która ogłosiła upadłość. Wartość papierów przeszacowano z 30 mln zł do zera. Natychmiast odbiło się to na wycenie jednostki.
To kolejny przykład świadczący o tym, że fundusze uznawane za bezpieczne (pieniężne i obligacji) nie zawsze takie są. Kilka lat temu głośny był przypadek SEB 2 Obligacji. Na inwestycjach w papiery rosyjskich firm fundusz ten stracił ponad 20 proc. w ciągu roku. Z kolei DWS odnotował straty, lokując środki w produkty strukturyzowane.
Po wpadce z papierami DSS funduszowi Idea Premium trudno będzie obronić wysoką pozycję. Tuż za nim znajdują się: KBC Portfel Pieniężny, Amplico Pieniężny i UniKorona Pieniężny. Wszystkie wyróżniają się zarówno na tle benchmarku, jak i średniego wyniku wyliczonego dla tej grupy.