- Dużą nadzieję budzi w nas znowelizowana ustawa Prawo telekomunikacyjne, które - jak wynika także ze świeżych zapewnień Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej - udostępni do wykorzystania kanalizację teletechniczną nie tylko Telekomunikacji Polskiej - powiedział Mirosław Suszek z zarządu Netii podczas panelu dyskusyjnego trwającej w Warszawie konferencji IX Forum Usług Szerokopasmowych. Dla niego, to jeden z czynników, który będzie rozwijał rynek telekomunikacyjny. Przynajmniej z punktu widzenia operatorów alternatywnych.
Na marginesie, można przypomnieć, że poprawka art. 139 Prawa telekomnikacyjnego była jednym z gorętszych punktów na finiszu prac nad tą ustawą. Wypowiedziała się przeciwko niej m.in. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, do której należy i jest jednym z prominentnych członków właśnie Netia.
Największy operator alernatywny jdnak stara się obecnie zbalansować rozwój pomiędzy wykorzystaniem dostepu regulowanego do sieci TP, a rozwojem własnej sieci. Niewykluczone, że dostęp do ulokowanej na gęsto zasiedlonych terenach kanalizacji operatorów kablowych mógłby stanowić dla niego nowe pole rozwoju.
- Warto zauważyć 70-80 proc. kanalizacji w dyspozycji UPC jest dzierżawiona od TP. Oznacza to, że kanalizację jako taką mogłaby budować TP, a nie koniecznie my - kontestował Janusz Nowak z zarządu UPC Polska, uczestnik tego samego panelu, tezę jaką postawił Mirosław Suszek.
Opertorzy alternatywni, za pośrednictwem swoich izb gospodarczych, wyrażali obawę, że nowy zapis w PT daje prezesowi UKE zbyt dużą dowolność w określaniu dostępu do kanalizacji poszczególnych telekomów. UKE natomiast obiecuje rozpoczęcie na początku przyszłego roku konsultacji modelu działania tego przepisu.