W mijającym roku Deutsche Bank PBC szczegółowo przeanalizował preferencje Polaków dotyczące zarządzania finansami, przeprowadzając szereg badań opinii. Respondentom zadano m.in. pytania dotyczące korzystania z kont, oszczędzania, inwestowania czy kredytów, a także planów finansowych na 2013 rok. W efekcie powstał raport „Portret finansowy Polaków 2012".
Konto bankowe musi być darmowe
Z badania wynika, że Polacy coraz częściej korzystają z więcej niż jednego rachunku bankowego. Wprawdzie aż 67,5 proc. z nas posiada tylko jedno konto, to jednak 23,5 proc. Polaków posiada konta w przynajmniej dwóch bankach, a ok. 9 proc. posługuje się trzema i więcej rachunkami bankowymi.
O wyborze drugiego i kolejnych rachunków decydują najczęściej lepsze warunki kredytu mieszkaniowego lub gotówkowego, które bank proponował w przypadku uruchomienia konta (blisko 30 proc. wskazań). Dla 26 proc. respondentów istotna jest potrzeba posiadania rachunku wspólnie z członkiem rodziny. Ważna jest również bliskość oddziału banku.
Co ciekawe, większość osób posiadających dwa i więcej kont i tak aktywnie korzysta najczęściej tylko z jednego z nich. – Nasze badanie pokazało, że niezależnie od liczby posiadanych kont, zawsze jedno uważamy za swoje „konto główne" – mówi Monika Szlosek, Dyrektor Zarządzający Obszarem Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank PBC. –Jest to zazwyczaj ten rachunek, na który wpływa pensja lub na którym zdefiniowane są przelewy, zlecenia stałe, polecenia zapłaty, itd. – wyjaśnia Szlosek.
Blisko dwie trzecie ankietowanych decydując się na wybór rachunku, jako kluczowy czynnik podaje brak opłat za jego prowadzenie. Drugą najczęściej wskazywaną cechą (37,2 proc.) była możliwość wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce. Z kolei dla jednej trzeciej ankietowanych największe znaczenie ma wysokie oprocentowanie rachunku (33,1 proc.)