Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych (inaczej: lokacyjnych) wynosi obecnie 3 proc. w skali roku. Wyższe stawki dotyczą przeważnie ofert promocyjnych lub określonego salda na rachunku, np. do 10 tys. zł.
Większość kont oszczędnościowych – w przeciwieństwie do lokat krótkoterminowych – ma oprocentowanie zmienne. Jest to bardzo ważna informacja w sytuacji, gdy spadają stopy procentowe.
Od początku roku Rada Polityki Pieniężnej już cztery razy cięła podstawowe stopy NBP, w sumie o 1,25 pkt proc. Do decyzji tych dostosowują się banki komercyjne, zmniejszając zmienne stawki w swojej ofercie depozytowej. Dotyczy to oczywiście również kont oszczędnościowych.
Uwaga na opłaty
Konta takie wciąż jednak są niezłą alternatywą dla lokat terminowych. Mają kilka istotnych zalet.
Po pierwsze, kapitalizacja odsetek (dopisywanie odsetek do kapitału) w kontach lokacyjnych nierzadko następuje codziennie (w niektórych bankach co miesiąc), a w przypadku lokat przeważnie po wygaśnięciu umowy. Zatem przy takim samym oprocentowaniu nominalnym stawka efektywna, uwzględniająca kapitalizację, jest wyższa. Obecnie oprocentowanie kont znajduje się na podobnym poziomie jak oprocentowanie depozytów miesięcznych.