Wojny, morderstwa, spiski i knowania bankierów biorących w niewolę coraz to nowe państwa – oto skąd biorą się kryzysy finansowe, uzależnienie od kredytów czy  psucie waluty. Wszystko to można znaleźć w wydanej przez Wektory książce „Wojna o pieniądz", napisanej przez chińskiego  analityka Song Hongbinga. Jest to , według czerwcowych rankingów, najlepiej sprzedająca się książka ekonomiczna, w dwóch największych sieciach-  MPIK-u i internetowym Merlinie.

Kryzys tak nam się już dał we znaki, że coraz częściej sięgamy po lekturę , żeby dowiedzieć się: jak to jest z tymi pieniędzmi , czym naprawdę zajmują się międzynarodowe instytucje finansowe, czy: jaki jest związek ekonomii i polityki. Plajty firm, rosnące zadłużenie państw, permanentne zawirowania na rynkach – wszystko to ,od kilku lat, odbija się na naszych budżetach i  na  zawartości portfeli, burzy spokój i niweczy szanse. Można powiedzieć, że kryzys, który wydawał się problemem bankierów i rekinów finansowych dotarł teraz do każdego z nas.

Dobrze, że tegoroczna oferta wydawnictw zawiera wiele pozycji w których można szukać odpowiedzi na pytania związane z tym, czego właśnie doświadczamy ,starając się utrzymać naszą kondycję finansową. Niektórzy autorzy, jak np. amerykański noblista Paul Krugman, idą dalej i pokazują co należy robić,  aby ten kryzys wreszcie zakończyć.

Ten ranking ekonomicznych bestsellerów z ostatniego półrocza świadczy o ciekawej zmianie czytelniczych zainteresowań. Dominujące wcześniej w naszej tabeli pozycje z umownych serii: pięć kroków do bogactwa, sekrety perswazji ,mowa ciała, czy  sztuka manipulacji , zostały zastąpione książkami autorów piszących o kryzysie, bogactwie narodów, o teoriach w ekonomii i o gospodarce. Wyjątkiem jest zajmująca drugie miejsce w rankingu księgarni EMPIK „Potęga osobistego uroku" Briana Tracy i Rona Ardena. Mówi ona jednak o nowej dziedzinie- psychologii sukcesu, a jej autorzy to naprawdę znane i uznane autorytety w tej  dziedzinie.