Polkomtel
, operator sieci
Plus
, jest zdania, że
Aktualizacja: 07.02.2014 19:50 Publikacja: 07.02.2014 19:50
Polkomtel
, operator sieci
Plus
, jest zdania, że
(stanowiące odpowiedź na pytania potencjalnych uczestników do dokumentacji aukcyjnej) rzucają nowe światło na możliwości współpracy Orange i T-Mobile Polska.
Jedną z odpowiedzi prezes UKE przedstawiciele telekomu interpretują wprost jako zielone światło dla tych operatorów do współdzielenia nie trzech bloków pasma 800 MHz (15 MHz duplex, razem 30 MHz), a czterech (20 MHz duplex, czyli 40 MHz).
Oto, jak wyglądała wymiana zdań.
Pytanie:
4) Czy właściwe jest rozumienie treści zapisu pkt 2.5.3 lit a oraz lit b, że sformułowanie „ilość współwykorzystywanego widma nie przekroczy 30 MHz łącznie":
a) dotyczy wyłącznie zasobu częstotliwości z zakresu 791-821 MHz oraz 832-862 MHz w zakresie zaliczania przez UKE stacji nadawczych uruchomionych przez operatorów do realizacji zobowiązań inwestycyjnych, a wskazane tu ograniczenie 30 MHz w szczególności nie obejmuje innych pasm, które mogłyby być przedmiotem „współkorzystania" przez współpracujące podmioty (np. pasma 1800 MHz);
b) oznacza, iż współkorzystanie z częstotliwości dywidendy cyfrowej w zakresie obejmującym więcej niż 30 MHz spowoduje jedynie niezaliczenie wybudowanej bądź zmodernizowanej stacji bazowej, na której współwykorzystywane jest więcej niż 30 MHz jako przyczyniającej się do wykonania zobowiązań.
Odpowiedź UKE:
Oświadczenie, o którym mowa w Części 2, pkt. 2.5. Wzoru oferty wskazuje między innymi, że podmiot składający ofertę wstępną przyjmuje do wiadomości, iż Uczestnik może współpracować z innymi podmiotami w zakresie współkorzystania z częstotliwości w paśmie 791-821 MHz oraz 832-862 MHz lub w zakresie budowy wspólnej sieci wykorzystującej częstotliwości w paśmie 791-821 MHz oraz 832-862 również jeśli łączna ilość współwykorzystywanego widma przekroczy 30 MHz łącznie, lecz jedynie współpraca do pułapu 30 MHz widma łącznie będzie traktowana jako realizacja aukcyjnych zobowiązań inwestycyjnych Uczestnika (we współpracy z innymi podmiotami).
Polkomtel skomentował odpowiedź regulatora następująco:
- W wyjaśnieniach 02 (s. 7-8) prezes UKE wprost potwierdziła, że współkorzystanie z częstotliwości 800 pomiędzy dwoma podmiotami może dotyczyć pasma 40 MHz, a ograniczenie 30 MHz będzie brane pod uwagę tylko przy ocenie zobowiązań inwestycyjnych. Jest to jawne przyznanie, że T-Mobile i Orange mogą zrobić co będą chciały, a zapewnienia Prezes UKE o chęci zachowania równowagi i konkurencyjności nie są wiele warte.
Telekom podkreśla też, że w tych samych wyjaśnieniach, UKE uchylił się od określenia sankcji za naruszenie ograniczenia 30 MHz oraz od określenia rodzajów współpracy uważanych za współkorzystania (w ten sposób upoważnienia do uzyskiwania pozwoleń radiowych nie będą uważane za współkorzystanie).
Co na to prawnicy? - Z dokumentacji aukcyjnej i stanowiska Prezes UKE wynikało, że operatorzy mogą współdzielić maksymalnie trzy bloki pasma z zakresu 800 MHz wygrane w aukcji. Tymczasem opublikowane wyjaśnienia do dokumentacji przetargowej czytane literalnie wskazują, że kilka podmiotów może współdzielić więcej niż trzy bloki pasma - mówi rpkom.pl Jacek Wilczewski, wspólnik z kancelarii GWW Woźny i Wspólnicy.
Przyznaje, że odpowiedź regulatora można rozumieć tak, jak rozumie ją Polkomtel, ale też wskazuje, że w swojej odpowiedzi regulator nie mówi wprost o kooperacji dwóch operatorów. Wiadomo, że prezes UKE był zwolennikiem budowy wspólnej sieci na częstotliwości 800 MHz.
Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE odmówił dziś dodatkowych komentarzy urzędu nt. interpretacji opisywanego wyjaśnienia.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Polkomtel
, operator sieci
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
ZE PAK, Polkomtel, Netia i Cyfrowy Polsat to firmy, z których władz założyciel Polsatu wyrzucił dzieci. To jednak nie koniec sukcesyjnej wojny. Jakie mogą być jej skutki?
Dziś gorący dzień w grupie Cyfrowy Polsat. Giełdowa spółka zmieniła już skład rad nadzorczych Netii i Polkomtelu, odwołując z nich synów założyciela Polsatu.
Odwlekano ją ponad trzy lata. Jej właściwa faza – licytacja – trwała dwa dni. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że w środę prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosi koniec aukcji 5G. Budżet państwa dostanie 1,92 mld zł.
356 tys. numerów komórkowych zmieniło operatora w ostatnim kwartale 2022 r. W całym minionym roku ponad 1,35 mln, czyli mniej niż w 2021 r. – wynika z najnowszych danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
W celu walki z pandemią rząd bez rozgłosu zaczął zbierać wrażliwe dane.
Jest kolejny krok w stronę budowy polskiej sieci 5G. Budowę operatora sieci 5G w paśmie 700 MHz przez spółkę #POLSKIE5G zakłada podpisane w poniedziałek memorandum, efekt intensywnych kilkumiesięcznych prac na zapleczu rządu - dowiaduje się “Rzeczpospolita”.
Urodzony w Wielkiej Brytanii milioner, który uciekał wymiarowi sprawiedliwości przez ponad cztery lata, został aresztowany w Meksyku i poddany ekstradycji do USA, aby stanąć przed sądem za zabójstwo swojej żony.
Liczba osób bezdomnych w hrabstwie Los Angeles zwiększyła się w ciągu roku o 12 proc. - podaje Reuters powołując się na doroczny raport przygotowany przez Urząd ds. Bezdomności Los Angeles (Los Angeles Homeless Service Authority - LAHSA).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas