Polacy oszczędzają na czym się tylko da

Tegoroczne święta będą zupełnie inne niż dotąd. Klienci sklepów łapią się za kieszenie. Kupują nie tylko mniej żywności, ale również i prezentów.

Publikacja: 14.12.2022 21:14

Polacy oszczędzają na czym się tylko da

Foto: Adobe Stock

Badanie międzynarodowej firmy Kearney jasno wskazuje, że choć Polacy deklarują oszczędzanie na podstawowych produktach spożywczych, to dotknie to również świątecznych upominków. I to poważnie. Na całym świecie zresztą wygląda to podobnie. Co drugi ankietowany deklaruje mniejsze wydatki na ten cel, co trzeci chce obdarować mniej osób niż przed rokiem.

Z badania jasno widać również to, że zaczyna być coraz mocniej zauważalny aspekt ekologiczny. Coraz więcej osób nie chce kupować kolejnych, potencjalnie niepotrzebnych produktów. W efekcie ludzie chcą dawać w prezencie niepotrzebne im i nieużywane przedmioty z lat poprzednich, a nawet kupować towary w second-handach, czy wykonać coś samodzielnie.

To będzie słaby sezon

Dla sprzedawców to kiepskie wieści. – Można spodziewać się podobnych lub nieco gorszych wyników niż w zeszłym roku. W praktyce obrót będzie mniejszy, rosnące cały czas ceny ratują przychód. Realnie wynik może być mniejszy – mówi Maciej Gawinecki, dyrektor zarządzający Kearney Ignite. – Najbardziej ucierpią branże jak małe AGD, bo zaspokojenie popytu na te produkty nastąpiło podczas pandemii. Segment kosmetyków i odzieży może za to cieszyć się lepszą sytuacją ze względu na napływ konsumentów np. z Ukrainy – dodaje.

Jak wynika z badania SW Research, przeprowadzonego na początku grudnia na zlecenie NEPI Rockcastle, trend ekologiczny również w sezonie świątecznym jest coraz mocniejszy. 30 proc. Polaków rozważa zakup ekologicznego prezentu, 9 proc. zdecydowanie wybierze produkty przyjazne środowisku.

Czytaj więcej

Święta jednak na bogato. W Polsce drożej niż w Alpach

42 proc. konsumentów za ekologiczny uznaje prezent przyjazny środowisku, dla 34 proc. aby spełnić te kryteria, towar musi nadawać się do recyklingu, a według 32 proc. powstać z naturalnych materiałów. 34 proc., planując ekologicznie prezenty, bierze pod uwagę kosmetyki, a 30 proc. wymienia książki. – Obdarowywanie się prezentami jest istotną częścią naszej świątecznej tradycji i elementem budowania więzi. Wiele mówi się obecnie o modzie cyrkularnej, życiu w zgodzie z zasadą zero waste – mówi Dominik Piwek, szef marketingu NEPI Rockcastle Poland, operatora centrów handlowych.

Choć kolejne badania wskazują na redukowanie wydatków, to popularne sieci handlowe stawiają na rozwój oferty produktów kupowanych z myślą o obdarowaniu innych. Nastawienie na oszczędzanie będzie kierowało konsumentów raczej na zakupy do sieci kojarzonych z promocjami niż do salonów znanych marek. I dotyczy to wielu kategorii produktów.

Czytaj więcej

Świąteczne żniwa mogą być rozczarowaniem dla sklepów

Promocje podstawą

Widać to choćby po ofercie Biedronki, która w sezonie świątecznym wprowadza również produkty znanych marek: Lego, gry i puzzle Trefl, laki Barbie czy Hot Wheels. Oferuje także akcesoria skórzane czy sprzęty kuchenne.

– Dbamy o to, aby każdy klient mógł znaleźć odpowiedni prezent, a to często jest nie lada wyzwaniem. W ofercie można wybrać wiele zabawek, nie zabrakło również czegoś dla dorosłych – mówi Piotr Konopko, dyrektor handlowy w Biedronce, odpowiedzialny za ofertę niespożywczą.

– Przygotowaliśmy liczącą aż 4 tys. artykułów ofertę zabawek dla dzieci w różnym wieku – mówi Piotr Lubiewa-Wieleżyński, dyrektor Działu Rozwoju Formatów i Konceptów Handlowych Carrefour Polska. – To najprawdopodobniej najszersza oferta zabawek w sklepach stacjonarnych na polskim rynku. Znajdują się w niej zabawki w różnych przedziałach cenowych. Dodatkowo naszym klientom oferujemy również liczne programy lojalnościowe. W każdy weekend otrzymują oni 10 proc. rabatu na całe swoje zakupy przy korzystaniu z aplikacji mobilnej – dodaje.

Także Lidl stara się odpowiadać na oczekiwania – wprowadził choćby ofertę porcelany, świec czy odzieży, a teraz również sprzętu, jak roboty kuchenne i ekspresy do kawy.

Czytaj więcej

Polacy w finansowym dołku. Już zaciskają pasa
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ekonomia
Wierzyciel zlicytuje maszynę Janusza Palikota i odzyska pieniądze