Dotyczy to zarówno obcokrajowców, jak i Polaków, z tym że w przypadku tych drugich suma ubezpieczenia kosztów leczenia (maksymalna wartość potencjalnego świadczenia) jest niższa.
Ubezpieczenie jest integralnym elementem pakietu pielgrzyma, gwarantującego również zakwaterowanie, wyżywienie i transport. Polisa zapewni pomoc w razie nagłego zachorowania, nieszczęśliwego wypadku oraz ochroni przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone innym osobom.
Polisa gwarantuje, że w razie potrzeby uczestnik Światowych Dni Młodzieży uzyska dostęp do pomocy medycznej i towarzystwo pokryje koszty m.in. leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, zabiegów i operacji, badań pomocniczych, usług dentysty, zakupu leków, transportu do placówki medycznej. Ubezpieczenie obejmuje Polskę oraz kraje Strefy Schengen.
Bez aktów terroryzmu
Zarejestrowani pielgrzymi i wolontariusze mają także zagwarantowaną ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa zawiera poza tym usługi assistance, np. transport do miejsca zamieszkania niezależnie od kraju, 500 zł wsparcia w razie kradzieży dokumentów, kart płatniczych lub gotówki.
Osoby z Polski korzystają z ochrony od wyjścia z domu w celu udania się na Światowe Dni Młodzieży aż do powrotu. Zakres ochrony w przypadku kosztów leczenia obejmuje też powikłania choroby przewlekłej. Z ubezpieczenia wyłączone są m.in.: leczenie przekraczające niezbędny zakres (chodzi o to, by dana osoba była w stanie powrócić do domu); szkody powstałe w wyniku tego, że ubezpieczony był nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających; leczenie związane z zaburzeniami psychicznymi czy będące wynikiem aktów terroryzmu. W razie konieczności skorzystania z ubezpieczenia trzeba skontaktować się z centrum alarmowym PZU. W przeciwnym razie ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za poniesione koszty.