Działkę o powierzchni 13,4 ha pod obiekt magazynowo-logistyczny w Gliwicach kupuje MDC2. Kompleks o powierzchni 52 tys. mkw. stanie u zbiegu autostrad A1 i A4 (Węzeł Sośnica). Utworzą go trzy budynki. Będzie je można dzielić na mniejsze moduły przystosowane do różnych branż – od operatorów logistycznych, poprzez e-commerce, aż po firmy produkcyjne.

Magazyn ma być certyfikowany w systemie BREEAM New Construction na poziomie Excellent. Rozpoczęcie budowy deweloper zapowiada na III kw. tego roku, a jej zakończenie – na II kw. 2022 r. MDC2 Park Gliwice ma powstać na zasadach spekulacyjnych (tzn. bez podpisanych umów najmu).

– Górny Śląsk to jeden z najatrakcyjniejszych regionów magazynowych, cieszący się rosnącym zainteresowaniem najemców – mówi Katarzyna Dudzik, dyrektor ds. rozwoju w spółce MDC2, odpowiedzialna za południową część Polski. Dodaje, że nowy park magazynowy zapewni elastyczną powierzchnię w świetnej lokalizacji z dobrą siatką połączeń oraz dostęp do wykwalifikowanych pracowników.

Z kolei na Dolnym Śląsku buduje Hillwood. Niemal 90 tys. mkw. magazynów powstanie w Sycowie. Pierwszy budynek (ponad 44 tys. mkw.) zostanie oddany w I kw. 2022. To kolejna inwestycja firmy w tym regionie. Ma na koncie inwestycje w Oleśnicy, Żórawinie k. Wrocławia i Bielanach Wrocławskich. – Wybraliśmy Syców ze względu na doskonałą lokalizację, dostęp do ważnych węzłów komunikacyjnych oraz pracowników – mówi Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska.

Na nowe rynki wchodzi Panattoni. W Siedlcach wybuduje centrum dystrybucyjne o powierzchni 24,6 tys. mkw. – To alternatywa dla rynku warszawskiego i odpowiedź na rozkwit e-commerce i rozwój lokalnych przedsiębiorstw – tłumaczy deweloper. Będzie to pierwszy obiekt magazynowy klasy A na tym rynku. Ma już pierwszego najemcę – operatora logistycznego, który zajmie ok. 5,5 tys. mkw.

Ponad 80 mln euro w rozbudowę magazynów w Gorzowie Wielkopolskim zainwestuje Accolade. Firma pozyskała kolejne tereny, na których powstaną magazyny przemysłowe o powierzchni niemal 100 tys. mkw. Accolade chce uzyskać certyfikat zrównoważonego rozwoju BREEAM na poziomie Excellent. Łączna wartość inwestycji Accolade w tym regionie to 125 mln euro. W tej lokalizacji firma ma już 53 tys. mkw. powierzchni.

O dużym popycie na magazyny mówią eksperci firmy doradczej Axi Immo. Z analiz wynika, że w I połowie roku wynajęto 3,3 mln mkw. Najwięcej transakcji zawarli najemcy e-commerce i operatorzy logistyczni. – Z kolei po stronie podażowej dostarczenie w zaledwie pół roku ponad 1,1 mkw. nowej powierzchni świadczy o solidnych fundamentach sektora – wskazują analitycy Axi Immo.

Podkreślają, że buduje się rekordowo dużo, bo aż 3,4 mln mkw. Aktywni są też inwestorzy. – Na zakończenie I połowy 2021 r. transakcje inwestycyjne na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce osiągnęły poziom 2 mld euro (60 transakcji). Ponad 40 proc. (900 mln euro) stanowiły zmiany właścicielskie w sektorze przemysłowo-logistycznym. Wśród największych transakcji jest m.in. sprzedaż portfela AEW, w którym znalazło się pięć nieruchomości o łącznej powierzchni 166 tys. mkw. zlokalizowanych na Górnym Śląsku, w Poznaniu i Łodzi. Nowym właścicielem parków magazynowych zostały REINO Capital & IO Asset Management w imieniu Grosvenor Group – podaje Axi Immo. – Drugie miejsce zajmuje przejęcie przez poufnego nabywcę nieruchomości w Warszawie i Wrocławiu, których właścicielem była firma Panattoni. Podium domyka transakcja z I kw. 2021, w której to Savills Investment Management kupił od Tritax EuroBox, Castorama BTS Stryków o powierzchni 101,5 tys. mkw.

– Głównym czynnikiem determinującymi dobre nastroje inwestorów i duże zainteresowanie sektorem przemysłowo-logistycznym są przede wszystkim transakcje najmu z udziałem najemców reprezentujących e-commerce, który utrzymuje popyt na wysokim poziomie. Warto zauważyć, że w I połowie roku rynek inwestycyjny w sektorze logistycznym zdominowały nieruchomości typu prime odpowiadające za ok. 80 proc. całkowitego wolumenu – komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo. – Symptomatyczne jest również to, że wraz z rozwojem e-commerce wśród inwestorów rośnie apetyt na mniejsze obiekty z segmentu logistyki miejskiej.