Tylko jeden spośród 87 ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, których wyniki poddaliśmy analizie, zakończył zeszły rok na minusie. To zdecydowana poprawa po katastrofalnym 2008 roku, kiedy prawie wszystkie fundusze akcyjne, międzynarodowe i większość mieszanych odnotowała roczną stratę.
Kilku funduszom w minionym roku udało się osiągnąć stopę zwrotu (pokazuje ona, o ile wzrosła wartość jednostki rozrachunkowej danego funduszu) przekraczającą 50 proc. Warto przypomnieć, że w tym czasie wartość WIG zwiększyła się o 46,85 proc.
Do funduszy najefektywniejszych w 2009 r. należą: fundusz europejski Benefii, dalekowschodnich akcji Nordea Życie, małych i średnich spółek Allianz Życie oraz dynamiczny aktywnej selekcji Aviva. Ten ostatni lokuje środki w jednostkach uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, głównie akcyjnych oraz dłużnych.
Fundusz europejski Benefii – w ubiegłym roku okazał się najlepszym funduszem międzynarodowym – przez lata znajdował się na najniższych miejscach w rankingach. Inwestuje on przede wszystkim w bezpieczne papiery i akcje notowane na giełdach w krajach strefy euro (do 80 proc. aktywów). Resztę portfela stanowią polskie obligacje oraz depozyty bankowe. Dzięki poprawie koniunktury w 2009 roku uzyskał ponadprzeciętny wynik. Zdystansował fundusz dalekowschodnich akcji Nordei Życie, który był liderem w tej grupie po trzecim kwartale 2009 r. Niestety, stopy zwrotu Benefii z ostatnich trzech i pięciu lat są głęboko ujemne.
Ostatnie trzy miesiące 2009 r. były bardzo dobre dla funduszu małych i średnich spółek Allianz Życie. Zepchnął on z pierwszego miejsca fundusz akcji Nordea Życie.