Urszula Zielińska
Dziś weszło w życie znowelizowane Prawo telekomunikacyjne nakładające na operatorów nowe obowiązki i dające konsumentom dodatkowe przywileje: gwarantowany poziom jakości usług w umowach, możliwość przeniesienia numeru w 24 godziny, maksymalnie dwuletnie kontrakty dla klientów nowych z punktu widzenia danej sieci.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/741586_Play_znow_mocno_uderza_w_konkurentow.html (dostęp płatny)
[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]
Komórkowy gigant przestraszył się Sferii
Magdalena Wierzchowska
T-Mobile boi się, że niewielki operator będzie wielką podporą dla Zygmunta Solorza-Żaka w rozbudowie sieci szybkiego internetu. Do końca miesiąca Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) powinien ogłosić wyniki przetargu na częstotliwości 1800 MHz, elektryzującego rynek operatorów komórkowych. Są to częstotliwości umożliwiające świadczenie usług szybkiego internetu LTE. Obecnie takie usługi oferują tylko spółki Zygmunta Solorza-Żaka, kontrolujące ponad połowę dostępnego na rynku pasma 1800 MHz. W ramach przetargu Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile, zadała urzędowi wiele pytań dotyczących Sferii, która również stara się o to pasmo. Niepokój rywala wzbudziło porozumienie między Sferią a NFI Midas (kontrolowanym przez Zygmunta Solorza-Żaka) zawarte pod koniec ubiegłego roku.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=140151# (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Nowe rozdanie Playa
Urszula Zielińska
Dziś weszło w życie znowelizowane prawo telekomunikacyjne nakładające na operatorów nowe obowiązki i dające konsumentom dodatkowe przywileje: gwarantowany poziom jakości usług w umowach, możliwość przeniesienia numeru w 24 godziny czy maksymalnie dwuletnie kontrakty dla klientów nowych z punktu widzenia danej sieci. Telekomy, szczególnie komórkowe, od ub. tygodnia szykowały się do nowego otwarcia. Z ich stron internetowych znikały stopniowo oferty z usługami na dłużej niż 24 miesiące (Polkomtel, operator sieci Plus), pojawiły się informacje prasowe o ofertach startujących w poniedziałek (PTC, sieć T-Mobile).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1177686-Nowe-rozdanie-Playa.html (dostęp płatny)
Teraz w Polsce zarabia się na tabletach
Aleksandra Stanisławska
Boom na rynku elektronicznego sprzętu zachęcił do tej branży firmy, które wcześniej nie zajmowały się produkcją komputerów. Tablety produkują już wszyscy: i producenci komputerów, którzy chcą poprawić słabnącą sprzedaż tradycyjnych maszyn, i firmy dostarczające akcesoria do komputerów, a nawet dystrybutorzy sprzętu IT. Powód? Według szacunków firmy analitycznej IDC w ubiegłym roku w Polsce sprzedano ponad 700 tys. tabletów. To ponad cztery razy więcej niż w 2011 roku.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1177687-Teraz-w-Polsce-zarabia-sie-na-tabletach.html (dostęp płatny)
To jeszcze nie koniec fuzji i przejęć
Ireneusz Piecuch
W branży telekomunikacyjnej, medialnej i technologicznej obecny rok może się okazać dużo ciekawszy niż poprzedni – pisze partner w kancelarii CMS Cameron McKenna.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1177671-To-jeszcze--nie-koniec-fuzji-i-przejec.html (dostęp płatny)
Abonent pod szczególną ochroną przepisów
Łukasz Kuligowski
Nowe prawo. Umowy na usługi telekomunikacyjne mają być jasne, by nie trzeba było się domyślać znaczenia zapisów. Zasady dokonywania płatności za usługi telekomunikacyjne bądź internetowe czy tryb rozpatrywania reklamacji mają być w sposób jasny i zrozumiały przedstawione w umowach między operatorami a abonentami. Takie wymagania wprowadza wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy – Prawo telekomunikacyjne.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1177621-Abonent-pod-szczegolna-ochrona-przepisow.html (dostęp płatny)